Holandia: Nowe farmy offshore mogą powstawać bez subsydiów w aukcji


Holenderski rząd jest przekonany, że skoro w wyniku aukcji dla niemieckich elektrowni wiatrowych zlokalizowanym na pełnym morzu – offshore – aż trzech inwestorów zdecydowało się zrealizować projekty bez jakichkolwiek subsydiów, to również znajdzie chętnych na podobnych warunkach. Gotów jest udzielić im licencji jeszcze przed przeprowadzeniem aukcji.

Ministerstwo Gospodarki w Holandii ogłosiło, że na najbliższej aukcji zamierza przyznać prawo do budowy dwóch morskich farm wiatrowych o mocy 350 MW w strefie Zuid Holland. Jeśli jednak znajdą się oferty, których autorzy założą sprzedaż całej energii na warunkach rynkowych, to licencje na realizację inwestycji zostaną im przyznane, a konkurs zostanie anulowany. 

Henk Kamp, holenderski minister gospodarki, uważa, że jest to realne, mimo że farmy morskie w niemieckich strefach są bardziej opłacalne, ze względu na lepsze warunki wiatrowe. Nic dziwnego, że w aukcji zakończonej w kwietniu 2017 r. niemiecki regulator rynku otrzymał oferty z ceną rzędu 44 EUR/MWh – rekordowo niską w globalnej branży offshore. 

Niemieckie farmy o łącznej mocy 1,49 GW mają być podłączone do sieci w latach 2021-25, a holenderskie do 2021 roku. W tym samym terminie mogłaby zakończyć się budowa pierwszej polskiej farmy offshore na Bałtyku. Tak stwierdził Michał Michalski, prezes Polenergii, podczas konferencji “Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbyła się w lutym 2017 r. 

Polski regulator rynku wydał jak dotąd 9 prawomocnych decyzji lokalizacyjnych. Większość farm miałaby powstać na północnym i północno-wschodnim stoku Ławicy Słupskiej. Rok temu morska farma wiatrowa “Bałtyk Środkowy III” uzyskała nawet decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku o środowiskowych uwarunkowaniach zabudowy. Jest to jednak ostatnia informacja, która pojawiła się na stronie poświęconej temu projektowi www.baltyk3.pl. Toteż póki co polscy przedsiębiorcy związani z rynkiem farm wiatrowych produkują głównie na eksport.

Dorota M. Zielińska  

źródło: windpoweroffshore.pl, gospodarkamorska.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here