Historyczny marsz dla klimatu w Nowym Jorku

21 września ulicami Nowego Jorku ma przejść marsz dla klimatu pod nazwą “People’s Climate March”. Dodatkowe akcje związane z tym wydarzeniem mają odbyć się na całym świecie. Organizatorzy będą zbierać również podpisy pod petycją na rzecz intensywniejszego rozwoju energetyki odnawialnej.

People’s Climate March to pomysł ponad 1100 organizacji z całego świata, które postanowiły zaplanować największy w historii marsz obywateli, którzy wspólnie zaprotestują przeciwko zmianom klimatu i postępującemu zanieczyszczeniu środowiska. Data nie została wybrana przypadkowo, ponieważ dwa dni później przywódcy państw spotkają się na nadzwyczajnym szczycie klimatycznym ONZ, pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego ONZ. W związku z tym wydarzeniem na całym świecie planowanych jest ok. 1500 innych akcji, podczas których ludzie będą solidaryzować się z demonstracją w Nowym Jorku.

Marsz ruszy o godzinie 11:30 czasu lokalnego (17:30 czasu polskiego) z Central Park West. Organizatorzy liczą, że pojawi się na nim nawet 100.000 osób. Wydarzenie poparło wielu amerykańskich polityków i gwiazd ekranu.

W Polsce podobne, choć znacznie mniej liczne, marsze planowane są w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Chorzowie. Do tej pory zarejestrowało się na nie kilkaset osób. Organizatorzy zachęcają kolejne osoby do zapisów, przekonując na stronie internetowej Avaaz, że “światowi przywódcy nie wierzą, że wystarczającą ilość ludzi obchodzi zmiana klimatu i dlatego nie podejmują działań w celu ochrony planety. Ale 21. września mamy niepowtarzalną szansę pokazać im, że się mylą, za pomocą największej w historii mobilizacji na rzecz klimatu”.

Tego dnia w 88 krajach zbierane będą również podpisy pod petycją do władz państwowych, regionalnych i lokalnych, na rzecz rozwoju energii ze źródeł odnawialnych (100% clean petition). Organizatorzy mają nadzieję, że tym sposobem uda im się wpłynąć na stanowisko światowych przywódców i przekonać ich do podjęcia wiążących decyzji związanych z rozwojem OZE.

Spotkania organizowane na całym świecie mają mieć charakter masowego happeningu. Czy uda się zgromadzić na nich prawdziwe tłumy i pokazać, że tematyka zmian klimatu i energetyki odnawialnej nie jest wielu osobom obojętna, dowiemy się już 21 września.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here