Herkules zwiększył o 124 proc. przychody z montażu turbin wiatrowych w 2013 roku

Firma Herkules, zajmująca się m.in. montażem turbin wiatrowych, głównie dla firmy Nordex, w 2013 roku zwiększyła o 124 proc. przychody w tym segmencie swojej działalności – wynika z informacji przekazanej przez spółkę.

– Interesującą tendencją jest wzrost obrotów z tytułu realizacji projektów energetyki wiatrowej które w 2013 r. wyniosły 17,7 mln zł, co jest wartością o 124 proc. wyższą od uzyskanej w 2012 r. (7,9 mln zł) – podał Herkules.

W 2014 roku, dzięki wdrożenia usługi szybkiego montażu siłowni wiatrowych, nadal można spodziewać się utrzymania tych tendencji – wynika z informacji Herkulesa.

Na początku października 2013 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zatwierdziła wniosek Herkules ws. dofinansowania projektu pt. „2 turbiny w 72 godziny – Innowacyjna usługa kompleksowego wznoszenia elektrowni wiatrowych”

Projekt złożony przez Herkules zostanie dofinansowany dotacją w wysokości do 17, 5 mln zł, a całkowity szacunkowy koszt inwestycji wyniesie do 35,5 mln zł.

Otrzymana dotacja umożliwi spółce pozyskanie nowych jednostek sprzętowych (w tym 3 żurawi kołowych i 2 zestawów transportowych) niezbędnych do prowadzenia usług szybszego montażu elektrowni wiatrowych.

Na początku 2014 roku, w ramach realizacji powyższego przedsięwzięcia spółka nabyła dwa nowe żurawie marki Liebherr o udźwigu 95t i 130t o łącznej wartości 6 mln zł. Nabycie zostało finansowane środkami własnymi spółki pochodzącymi z zaliczki wyasygnowanej przez PARP.

Głównym klientem firmy Herkules jest Nordex.

We wrześniu 2013 roku Herkules zakończył przed czasem montaż 19 wiatraków dla Nordex w projekcie Wysoka II na terenie województwa zachodniopomorskiego. Umowa opiewała na 1,25 mln euro czyli ok. 5.180 tys. zł. Herkules zajmował się też obsługą projektu m.in. w zakresie transportu i zapewnieniu zaplecza logistycznego budowy.

Herkules ma też pierwsze umowy z REpower Systems na realizację usługi dźwigowej dla dwóch projektów turbin wiatrowych w miejscowościach Grabik i Poniatowo.

Marcin Zaremba

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here