Henryk Baranowski z MSP do PGE


Premier Beata Szydło przyjęła rezygnację HenrykaBaranowskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa- poinformował w czwartek resort. Jak wynika z informacji REO.pl Baranowski zostanie prezesem PGE.

 

Baranowski był wiceministrem skarbu od 19 listopada 2015 r.Nadzorował departamenty spółek strategicznych oraz nadzoru właścicielskiego, atakże prace związane z budową terminalu LNG w Świnoujściu.

 

Baranowski jest absolwentem Wydziału ElektrycznegoPolitechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów m.in. z zakresuzarządzania finansami przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej, zarządzaniaprzedsiębiorstwami elektroenergetycznymi w warunkach rynku energii naPolitechnice Warszawskiej oraz Executive MBA.

 

W latach 1990-2001 był związany ze spółką Polskie SieciElektroenergetyczne. Przez pięć lat, do 2006 r., był prezesem zarządu spółkiPolskie Sieci Elektroenergetyczne-Info, a następnie do 2008 r. – wiceprezesemPGE. Współpracował z polskimi i zagranicznymi firmami związanymi z sektoremenergetycznym. Od 2013 r. pracował jako dyrektor w Alstom Power Polska.

 

W czwartek rada nadzorcza grupy kapitałowej PGE ogłosiłakonkurs na stanowisko prezesa i wiceprezesa grupy. W środę z kierowania PGEzrezygnował prezes Marek Woszczyk i wiceprezes ds. operacyjnych i handluGrzegorz Krystek.

 

Pod koniec grudnia ub.r. szef resortu skarbu DawidJackiewicz powiedział dziennikarzom, że “PGE jest grupą, przed którą stojąoczywiste zmiany”. “Nazwisko, które pojawia się na rynku, czyliHenryk Baranowski, jest absolutnie poważną kandydaturą (na prezesa PGE -PAP)” – mówił.

 

MSP przesłało w środę PAP informację, że kwestią powołanianowego prezesa PGE zajmie się rada nadzorcza spółki.

 

PGE Polska Grupa Energetyczna SA jest największymproducentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największychfirm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Moczainstalowana GK PGE to 12,77 GW, w 2015 r. jej spółki wyprodukowały 55,58 TWhenergii netto, czyli 38 proc. wytworzonej w Polsce. Linie dystrybucyjne jakimidysponuje mają prawie 284 tys. km i dostarczają prąd do ok. 5,26 mln klientów -to 30 proc. udziału w rynku. W spółkach grupy pracuje ponad 38 tys. osób.

 

Skarb Państwa posiada 58,39 proc. udziałów PGE, pozostaliakcjonariusze 41,61 proc. W połowie lutego br. PGE informowała, że w 2015 r.przychody ze sprzedaży netto wzrosły o 1 proc. w porównaniu do rokupoprzedniego, do 28,54 mld zł z 28,14 mld zł w 2014 roku.

PAP/REO.pl

fot. MSP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here