HEAL Polska: Jak chronić się przed zanieczyszczeniami powietrza?


Organizacja HEAL Polska rozpoczęła internetową kampanięwspierającą działania zmierzające do ochrony zdrowia i życia przed negatywnymiskutkami zanieczyszczeń powietrza. Ma ona przekonać mieszkańców Polski donoszenia masek antysmogowych podczas dni z wyjątkowo wysokimi stężeniamiszkodliwych substancji.

Działacze HEAL podkreślają, że przy niezwykle wysokiejkoncentracji zanieczyszczeń powietrza należy podjąć wszystkie możliwe działaniaochronne, mające na celu uniknięcie konsekwencji zdrowotnych oddychaniazanieczyszczonym powietrzem. Noszenie masek nie rozwiązuje problemu brudnegopowietrza, jednak chroni zdrowie i życie mieszkańców przed poważnymikonsekwencjami oddychania smogiem.

HEAL Polska poprosiła kilkanaście osób z całej Polski, na codzień korzystających z masek antysmogowych, o podzielenie się refleksją natemat tego, dlaczego decydują się w ten sposób chronić swoje zdrowie. Grafikiprzedstawiające portrety tych osób można zobaczyć na stronie internetowej lub wmediach społecznościowych (Facebook, Twitter).

Okazało się, że nie tylko aktywne fizycznie osobymieszkające w dużych miastach noszą maski antysmogowe. Ten sposób ochronywybierają także emeryci, pielęgniarki w średnim wieku, rowerzyści. Robi to teżburmistrz Pszczyny, ksiądz ewangelicki ze Szczyrku, artystka z dziećmi czylekarka i studentka. Robią to astmatycy, osoby z problemami układu krążeniaoraz pracownicy organizacji pozarządowych. 

Dlaczego warto nosićmaski?

Na pytanie HEAL w kwestii zasadności stosowania masekantysmogowych wypowiedzieli się także eksperci z renomowanych polskichinstytutów. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny iCentralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy polecająwszelkie działania zmierzające do ochrony zdrowia i życia przed szkodliwymi dlaorganizmu substancjami. Ich stanowiska można znaleźć na stronie healpolska.pl.

 

 

mat. pras.

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here