HALO, TU ZIEMIA!

W 9 miastach Polski odbędą się protesty klimatyczne

Jutro w 9 miastach Polski odbędą się protesty w ramach światowej akcji ruchu Earth Strike. Strajk dla Ziemi to głównie marsze, manifestacje i happeningi. To drugie z cyklicznych wydarzeń (pierwsze miało miejsce 15 lutego), które mają zakończyć się Strajkiem Generalnym zaplanowanym na 27 września.

Strajkujący będą domagać się natychmiastowej redukcji emisji CO2, przejścia na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii w drodze sprawiedliwej transformacji, zaprzestania niszczenia lasów deszczowych i innych siedlisk dzikiej przyrody, ograniczenie hodowli przemysłowej, a także przyjęcia międzynarodowych umów, rozliczających korporacje i rządy z wytwarzania gazów cieplarnianych oraz niszczenia ekosystemów.

W niektórych miejscach protestujący dołączają do pakietu lokalne postulaty. Chcemy więcej odnawialnych źródeł energii i klastra energetycznego oraz więcej drzew – czytamy w zestawie postulatów z Krakowa. Strajkujący z Łodzi żądają natomiast zamknięcia elektrowni Bełchatów – największego klimatycznego szkodnika Unii Europejskiej do roku 2030.

Aktywiści Extinction Rebellion w Londynie zablokowali cztery miejsca w Londonynie na 10 dni, domagając się natychmiastowych działań na rzecz ochrony klimatu.

Sobotnie akcje planowane są w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W Białymstoku działacze Strajku dla Ziemi połączą się we wspólnym proteście z lokalnym Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. Nie będą one tak drastyczne jak akcje Extinction Rebellion w Londynie, tym niemniej coraz więcej Polek i Polaków zdaje sobie sprawę, że politycy robią zdecydowanie zbyt mało dla przeciwdziałania zmianie klimatu. Niektórzy, jak ministra, o zgrozo – edukacji (!) – Anna Zalewska w ogóle w globalne ocieplenie nie wierzą!

Co gorsza, rząd polski zamiast podejmować działania sprzyjające rozwojowi odnawialnych źródeł energii doprowadził do zapaści tej branży. Zahamowanie rozwoju OZE nie pozwoli Polsce wywiązać się z celów unijnych, które – jak zapowiadano jeszcze trzy lata temu – miały być spokojnie przekroczone. [->]

Równie tragiczne są plany rządu w zakresie polityki energetycznej. Planuje się budowę nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka, budowę nowych kopalni węgla kamiennego na Polesiu! Brak natomiast zdecydowanych planów redukcji emisji dwutlenku węgla.

📻 REO ALARM!: To nie sen! Chcą zamienić poleskie krajobrazy w archaiczny węglowy syf!

A przecież rezultaty zmiany klimatu są widoczne także w naszym kraju: fale upałów, susza, zagrożenie pożarowe, a z drugiej strony gwałtowne ulewy. Pod wpływem rosnącej temperatury na Ziemi zmieniają się wzorce pogodowe. Wir polarny rozpadł się, a w dodatku odsunął się znad Arktyki i nie chroni nas już przed gorącym pustynnym powietrzem.

Lekceważenie tak poważnych zagrożeń przez polityków wymaga zdecydowanego nacisku ze strony obywateli. To jedyny sposób, by zmusić ich do wprowadzenia mechanizmów przeciwdziałających zmianie klimatu.


REO POLECA

NIE CHCEMY WIEDZIEĆ, CO BĘDZIE DALEJ w historii z lodu i ognia?