Guardian nie będzie już inwestować w paliwa kopalne


Guardian Media Group, wydawca brytyjskich dzienników „The Guardian” i „The Observer” zdecydował o zaprzestaniu inwestycji w paliwa kopalne. To decyzja biznesowa – zapewnia szef wydawnictwa.

– Decydując o pozbyciu się aktywów [firm z branży paliw kopalnych – red.], mamy nadzieję na zachęcenie do podobnego kroku inne przedsiębiorstwa – napisał w gazecie Alan Rusbridger, redaktor naczelny.

Guardian Media Group zdecydował, że ze swojego funduszu inwestycyjnego o wartości 800 mln funtów pozbędzie się aktywów firm z branży kopalnej.

Szef wydawnictwa, Neil Berkett, podkreślił, że decyzja ma uzasadnienie biznesowe.

– Nie robimy tego ze względu na dobre nagłówki, robimy to, bo to ma sens biznesowy. W naszej ocenie […] jest jasne, że GMG może roztropnie działać, przeznaczając większe środki finansowe na inwestycje odpowiedzialne społecznie bez narażania ogólnych zysków – mówił Neil Berkett.

Według szefa wydawnictwa GMG decyzja o zaprzestaniu inwestowania w paliwa kopalne musiała nadejść prędzej czy później, m.in. ze względu na przeszacowanie zasobów, unijne restrykcje związane z emisją CO2 i wzrost popytu na odnawialne źródła energii.

– Będziemy zachęcać firmy i zarządzających funduszami do pozbycia się z aktywów paliw kopalnych. Takie zaangażowanie nagłośni debatę nie tylko na temat zmian klimatycznych, ale także o innych, szerszych aspektach zrównoważonego rozwoju – mówił Neil Barkett.

Redakcja reo.pl

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here