Grupa Energa: FW Myślino ma kosztować ok. 114 mln zł – wynika z ofert wykonawców

Farma wiatrowa Myślino o mocy 20-25 MW, której realizację rozpoczyna Grupa Energa, będzie kosztowała ok. 114 mln zł brutto, wynika z wybranych przez spółkę celową ofert na dostawę turbin, roboty budowlane i elektroenergetyczne. Najwięcej zarobi konsorcjum Gamesa, które za 20,76 mln euro (87,4 mln zł) dostarczy i zamontuje turbiny.

Należąca do Grupy Energa spółka Breva wybrała ofertę konsorcjum Gamesa Eolica i Gamesa Wind w przetargu na dostawę, montaż i rozruch 10 turbin do farmy wiatrowej Myślino o mocy 20-25 MW – wynika z informacji podanej przez Energa Invest w imieniu zamawiającego. Wartość oferty brutto to 20,76 mln euro (87,4 mln zł).

– Oferta ta jest jedyną ofertą złożoną w postępowaniu przetargowym, a co za tym idzie, ofertą najkorzystniejszą – poinformowała Energa Invest.

Na jesieni w 2013 roku Breva dopuściła trzy podmioty do kolejnego etapu w ponownym przetargu na dostawę, montaż i rozruch 10 turbin do farmy wiatrowej Myślino o mocy 20-25 MW.

Prawo do składania ofert miały wtedy: konsorcjum Gamesa Eolica – Gamesa Wind, Vestas-Poland oraz REpower System.

Energa przewidywała wtedy dostawę i montaż 10 nowych turbin, maksymalnie dwóch różnych modeli, o mocy 2-3 MW. Maksymalna wysokość wieży ponad poziom terenu to 110 m, maksymalna wysokość wieży wraz wirnikiem w jego skrajnej pozycji pionowej to 160 m ponad poziomem terenu, a maksymalna średnica wirnika turbiny to 100 m.

Energa wybrała też w dwóch odrębnych przetargach jedną firmę, która zrealizuje roboty budowlane i elektroenergetyczne w tym projekcie. Najkorzystniejsze oferty – na odpowiednio 12,5 mln zł i 14,2 mln zł złożyło konsorcjum Candido Jose Rodrigues.

Przy kursie euro równym 4,20 zł wartość wszystkich głównych prac związanych z projektem Myślino to w sumie nieco ponad 114 mln zł. Oznacza to maksymalnie 1,36 mln euro za 1 MW przy założeniu FW o mocy 20 MW.

Inwestycja powstanie w miejscowości Myślino, gmina Gościno w Zachodniopomorskiem.

Wcześniej Energa zapowiadała, że FW Myślino zostanie przekazana do eksploatacji w 2015 roku.

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here