Grenlandia: Powstaje kolejna elektrownia wodna


Kolejna elektrownia wodna na Grenlandii zaopatrzy trzecią co do wielkości społeczność wyspy w niezanieczyszczającą środowisko energię oraz zmniejszy zależność Grenlandii od kosztownego importu paliw kopalnianych. Kompletne rozwiązanie z zakresu energetyki i automatyki dla nowej elektrowni dostarczy ABB.

Grenlandia jest największą wyspą i krajem o najmniejszej gęstości zaludnienia na świecie. 57 tys. mieszkańców wyspy rozproszonych jest na rozległym obszarze wielkości zachodniej Europy, a większość z nich mieszka w niewielkich społecznościach wśród fiordów na zachodnim wybrzeżu.

Dostęp do większości z tych społeczności możliwy jest tylko za pomocą statku lub samolotu w czasie lata lub psich zaprzęgów w okresie zimy. W związku z samowystarczalnym charakterem grenlandzkich społeczności każda z tamtejszych miejscowości generuje swoją własną energię elektryczną i przesyła ją za pomocą energetycznych mikrosieci oraz lokalnych sieci ciepłowniczych.

Historycznie energia ta była wytwarzana na Grenlandii za pomocą elektrowni spalinowych z silnikami Diesla, które w największym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych na wyspie, a ich funkcjonowanie wiąże się z dużymi kosztami importu paliw kopalnianych.

Jednakże w ciągu kilku ostatnich lat Grenlandia zastępowała elektrownie spalinowe elektrowniami wodnymi – tym samym wykorzystując swoje duże zasoby wód roztopowych pochodzących z lodowców do wytwarzania tańszej energii wodnej i zmniejszania krajowego importu paliw, jak również emisji gazów cieplarnianych.

Ostatnim z tych projektów w zakresie energii odnawialnej jest elektrownia wodna o mocy 22,5 MW dla miasta Ilulissat na zachodnim wybrzeżu – trzeciej co do wielkości społeczności na Grenlandii. Elektrownia zastępuje istniejącą elektrownię spalinową i będzie dostarczać elektryczność na potrzeby miasta i lokalnej sieci ciepłowniczej.

ABB została wybrana jako dostawca kompletnego rozwiązania w zakresie elektryki i sterowania dla elektrowni wodnej przez islandzką firmę Istak, wykonawcę odpowiedzialnego za prace inżynieryjne, zaopatrzenie oraz budowę.

Rozwiązanie ABB obejmuje rozdzielnice wysokiego i średniego napięcia, urządzenia zabezpieczeń i sterowania, systemy telekomunikacyjne i CCTV oraz Rozszerzony System Automatyki 800xA przeznaczony do nadzoru i pozyskiwania danych. ABB jest również odpowiedzialna za projekt, prace inżynieryjne, uruchomienie oraz za połączenie wyposażenia elektrowni w całkowicie zintegrowany, zdalnie sterowany system.

Niezawodność działania jest kluczowa dla właściciela elektrowni – producenta energii elektrycznej, państwowej spółki Nukissiorfiit. W elektrowni, zlokalizowanej na odizolowanym fiordzie 45 km od Ilulissat, nie pracuje żaden człowiek. W przypadku awarii w czasie ciężkich zimowych sztormów, dostęp do urządzeń nie będzie możliwy przez dni lub tygodnie i konieczne stanie się ponowne uruchomienie elektrowni spalinowej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i znacznymi niedogodnościami.

To trzecie kompletne rozwiązanie w zakresie energetyki i automatyki, jakie ABB dostarczyła w związku z trwającym zwrotem Grenlandii w stronę energii odnawialnej. W 2010 roku ABB zastosowała podobne rozwiązanie dla nowej elektrowni wodnej o mocy 15 MW, która zaopatruje Sisimiut, drugie co do wielkości miasto na wyspie, w czystą energię elektryczną. Wcześniej, w 2007 roku, ABB zakończyła projekt dostawy i uruchomienia systemu sterowania i komunikacji dla elektrowni wodnej 9 MW w Qorlortorsuaq.

W rezultacie tych i innych projektów w zakresie energetyki wodnej, prawie 70 proc. elektryczności na Grenlandii wytwarzanych jest za pomocą energii hydroelektrycznej, która nie emituje dwutlenku węgla.

Pierwsza z trzech turbin o mocy 7,5 MW w Ilulissat rozpoczęła produkcję w październiku 2012 roku, czyli na rok przed terminem, umożliwiając wyłączenie elektrowni spalinowej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Podłączenie kolejnych turbin przewidziane jest na rok 2013.

Fiord lodowy Ilulissat, fot. kaet44/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here