greenPOWER 2014: Europa potrzebuje wspólnej polityki energetycznej


W Warszawie zakończyła się dwudniowa konferencja greenPOWER 2014 z udziałem przedstawicieli świata biznesu, polityki i nauki. Tematem dyskusji był właściwy kształt polityki energetycznej w Polsce i w Europie oraz szczególna rola odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym państw europejskich. O strategii GE w kontekście rozwoju rynku energetycznego mówił podczas pierwszego dnia konferencji Christoph Glaser, Dyrektor finansowy GE w Europie.

Jak zauważył Christoph Glaser z GE podczas sesji plenarnej pt. „Światowy kryzys energetyczny – mit czy rzeczywistość? Koncepcje rozwiązywania problemów”, Europa potrzebuje wspólnej polityki energetycznej, która pogodzi ze sobą trzy cele: bezpieczeństwo dostaw, konkurencyjność i redukcję emisji gazów. Jak podkreślił, GE chce być aktywnym uczestnikiem w kształtowaniu przyszłego obrazu energetyki, którego podstawą będzie zrównoważone i zorientowane na innowacje środowisko przyjazne konkurencyjnemu rynkowi.

– Aby skutecznie wprowadzić w życie nową strategię energetyczną, należy działać sprawnie i w sposób dostosowany do potrzeb konkretnego rynku – powiedział Christoph Glaser – Zintegrowany system energetyczny pozwoli znacznie obniżyć koszty, poprzez lepsze wykorzystanie lokalnych źródeł, mniejsze zużycia paliw i jednoczesne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Kraje członkowskie Unii Europejskiej mają szansę stać się centrum efektywności wykorzystania zasobów poprzez zwiększenie tempa rozwoju oraz adaptację efektywnych i odnawialnych technologii.

GE zauważa na rynku rosnące zainteresowanie systemami zasilania, które są łatwiejsze do sfinansowania, szybsze w instalacji, bardziej efektywne i godne zaufania. I tu właśnie pojawia się miejsce dla odnawialnych źródeł energii – technologie do ich pozyskiwania rozwijają się obecnie najszybciej.

– GE oferuje całą gamę technologii, dzięki którym urządzenia wytwarzające prąd mogą być instalowane praktycznie w każdym miejscu, niezależnie czy w sieci czy poza nią – przypomniał Christoph Glaser.

O potrzebie rozwoju odnawialnych źródeł energii mówiła już wcześniej Izabela Kielichowska, dyrektor ds. polityki energetycznej w Europie Środkowej i Wschodniej w GE, która w OZE widzi najbardziej efektywną drogę do stworzenia elastycznego i niskoemisyjnego miksu energetycznego.

– Spośród wszystkich technologii energetycznych źródła odnawialne i wysokosprawna kogeneracja gazowa odznaczają się najkrótszym cyklem inwestycyjnym i w krótkim okresie są w stanie zaspokoić ewentualne niedobory mocy. Ponadto, przy stabilnych ramach prawnych, energia odnawialna i energetyka rozproszona swą w stanie bez trudu przyciągnąć krajowych i międzynarodowych inwestorów oraz, co ważne, niosą ze sobą potencjał innowacyjności – powiedziała Izabela Kielichowska.

Redakcja reo.pl
 

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here