GREENPOWER 2011. Józef Świstowski, CG Polska: "Europa staje się coraz mniejsza"


Józef Świstowski, agent CG Polska, rozmawia z reo.pl o rozwoju CG w Polsce, gdzie firma pojawiła się niedawno i stawia swoje pierwsze kroki w energetyce.

reo.pl: Czym zajmuje się CG Polska?

Józef Świstowski: Jesteśmy w stanie dostarczyć pełne rozwiązania związane z energią wysokiego napięcia. Dostarczamy też farmy wiatrowe, zaczynamy interesować się pozyskiwaniem energii z łupków. Na rynku polskim celem CG będzie sprzedaż produktów, elementów instalacji, np. transformatorów.

reo.pl: Jak ocenia Pan potencjał rynku polskiego?

JŚ: Potencjał tutejszego rynku jest bardzo, bardzo duży, jednak hamowany jest przez rząd. Jest dużo firm, które mogłyby dużo zdziałać, jednak nie pozwalają na to koncesje, biurokracja, jak również dofinansowania od rządu nie siegają takich poziomów jakich byśmy oczekiwali i jakie są w innych krajach europejskich. W tym momencie Polska odbiega od innych krajów europejskich. Będzie musiało się to jednak zmienić w najbliższych latach ze względu na presję ze strony Unii Europejskiej. Poza tym Europa staje sie coraz mniejsza, prezesi firm wymieniają doświadczenia, uczą się na błędach.

reo.pl: Czy CG Polska zainteresowane jest także energetyką wiatrową?

JŚ: Jeżeli mielibyśmy klientów w tym sektorze to jak najbardziej zainteresowani bylibyśmy współpracą. Mamy bowiem farmy wiatrowe porozrzucane po całym świecie, np. w Belgii, Irlandii, na Węgrzech i we Francji.

reo.pl: Czy w Polsce mogą szybko pojawić się farmy wiatrowe morskie?

JŚ: Jest to bardzo dalkosiężny plan. Wydaje mi się, że jeszcze trochę czasu upłynie zanim na Bałtyku powstaną porządne farmy morskie.

reo.pl: Czy Pana zdaniem energia odnawialna to dobry kierunek rozwoju zawodowego?

JŚ: Uważam, że jest to jeden z najlepszych kierunków rozwoju na rynku. Rynek energii odnawialnej dopiero raczkuje, ale z czasem się rozwinie. Dlatego teraz jest najlepszy czas na wdrożenie się w ten temat, czas na to aby Polska zaczęła rozumieć potrzebę stosowania OZE. Jeżeli młodzi ludzie będą uczyli się o energii odnawialnej, będzie to także rodzaj reklamy tej branży w Polsce. Słowo energia odnawialna będzie częściej na ustach ludzi. Dlatego jest to bardzo ciekawy kierunek, który polecałbym studiować.

fot. Międzynarodowe Targi Green Power 2011 Poznań, (reo.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here