Greenpeace: USA zapłacą wysoką cenę za wycofanie się z porozumienia klimatycznego


W środę wieczorem czasu polskiego prezydent Donald Trump poinformował owycofaniu się Stanów Zjednoczonych z tzw. porozumienia paryskiego, które maprzeciwdziałać skutkom zmian klimatu. Zdaniem Greenpeace za tę decyzję USAzapłacą utratą pozycji światowego lidera gospodarczego oraz utratąekonomicznych korzyści płynących z transformacji w kierunku czystej energii.

– Opuszczenie porozumienia klimatycznego przez Stany Zjednoczone zamieniten kraj z globalnego lidera klimatycznego w jednoosobowy klub wiary w płaskąZiemię. To niemoralna decyzja, której Trump będzie żałował. Globalne działania na rzecz klimatunie są kwestią debaty prawnej czy politycznej, a bezdyskusyjnego obowiązkuchronienia ludzi i planety. Trump oddaje światowe przywództwo liderom, którzychcą działać na rzecz klimatu, przestawiając gospodarki swoich krajów na czystąenergię – powiedziałaJennifer Morgan, szefowa Greenpeace International.

– Prawie 200państw podpisało się pod porozumieniem paryskim  i tylko jedno się z tegowycofało. To pokazuje, jak nie po drodze jest Trumpowi z resztą świata. Podczasgdy Chiny odwołują budowę nowych elektrowni węglowych, Trumpodwołuje działania na rzecz klimatu. Sabotowanie przez USA transformacjienergetycznej w kierunku odnawialnych źródeł energii będzie prezentem dla Chin,które skorzystają na tym gospodarczo – powiedziała Magdalena Zowsik, ekspertka Greenpeace Polska ds. politykienergetycznej.

– Dzisiejszadata zapisze się w historii jako moment, w którym Stany Zjednoczone rządzoneprzez prezydenta Trumpa odwracają się od tych, którzy potrzebują ichprzywództwa i zaangażowania. Filipiny, gdzie mieszkam, doświadczająbezpośrednio efektów zmian klimatycznych. Jednak nie jesteśmy osamotnieni.Wspólnota międzynarodowa działa, bez względu na to, czy rząd StanówZjednoczonych nas w tym popiera czy nie – powiedział Yeb Sano, dyrektor Greenpeace w AzjiPołudniowo-Wschodniej.

Greenpeace

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here