Greenpeace chce, by premier zajął jasne stanowisko ws. ustawy o OZE

Blisko 6 tys. maili w sprawie ustawy o odnawialnych źródłach energii wysłali obywatele do premiera Donalda Tuska w ramach organizowanej przez Greenpeace akcji. Jak twierdzą ekolodzy, nikt nie doczekał się odpowiedzi. Dlatego Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace Polska, zdecydował się napisać do szefa polskiego rządu list otwarty, w którym domaga się zajęcia jasnego stanowiska ws. ustawy.

W liście otwartym do premiera Robert Cyglicki domaga się „efektywnego i rozsądnego wsparcia” dla produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ponieważ właśnie takie źródła, szczególnie nieduże i rozproszone, mogą znacząco poprawić bilans energetyczny kraju w stosunkowo krótkim czasie i niewielkim kosztem.

„Obecny system wspierania OZE jest kosztowny i często nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Dofinansowanie współspalania węgla z biomasą w olbrzymich kotłach konwencjonalnych elektrowni jest u nas najwyższe na świecie. Doprowadziło to do patologii w systemie wsparcia w sektorze energetyki odnawialnej. Dodatkowo, import biomasy z Ukrainy, Afryki czy Azji przyczynia się do wzrostu zanieczyszczeń, a nie ich ograniczania” – pisze dyrektor programowy Greenpeace Polska.

W opinii Cyglickiego, mimo że na ustawę o OZE Polacy czekają od ponad dwóch lat, jej przyjęcie od roku jest przez rząd Donalda Tuska systematycznie odsuwane w czasie. „Jest to tym bardziej karygodne, że projekt ten likwiduje bariery dla powstawania przydomowych elektrowni i innego rodzaju rozproszonych źródeł energii, których rozwój poprawi bilans energetyczny kraju oraz wpłynie pozytywnie na rozwój przedsiębiorczości w Polsce” – czytamy w liście skierowanym do premiera.

„W imieniu wszystkich zainteresowanych osób, a w szczególności tych, które wysłały do Pana e-maile w tej sprawie, proszę o zajęcie jasnego stanowiska oraz wskazanie konkretnego terminu przyjęcia przez Pana rząd ustawy o odnawialnych źródłach energii” – kończy swój list Robert Cyglicki.

 

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here