Google goni Apple w zakupie zielonej energii

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o astronomicznej sumie, jaką Apple ma zamiar wydać na zakup energii słonecznej od developera farm solarnych First Solar. Dzień po tej decyzji Google postanowił nie być gorszy i ogłosił, że zakupi energię z wiatraków farmy Altamont Pass w San Francisco Bay Area, należącej do NextEra Energy Inc.

Warunki finansowe transakcji nie zostały co prawda ujawnione, wiadomo jednak, że umowa na zasilanie zieloną energią ma obowiązywać aż 20 lat i obejmuje 43 MW mocy w wietrze. Dla Google, który wydał już około 1,5 mld dolarów na projekty OZE taka transakcja to nie nowość.

Tak śmiałe inwestycje w zieloną energię pokazują, że największe firmy komputerowe chcą zajmować ważne miejsce w trwającej już energetycznej rewolucji. Decyzje o przejściu na OZE są dla nich po prostu opłacalne i traktują je jako dobre decyzje biznesowe w długiej perspektywie czasowej. Te kontrakty to zapewne tylko początek kolejnych umów energetycznych, zwłaszcza, że ceny energii słonecznej i wiatrowej ciągle spadają dzięki wzrostowi efektywności i dostępności wykorzystywanych urządzeń.

Przypomnijmy, że do tej pory Google zainwestował w sektorze OZE m.in. w farm solarne na pustynnych terenach Kalifornii i Arizony, w projekt fotowoltaiczny w Południowej Afryce oraz w Niemczech (Brandenburg), farmy wiatrowe w Teksasie, Iowa, Kalifornii, Północnej Dakocie, Oregonie oraz morską farmę wiatrową na Atlantyku (wybrzeże od New Jersey do Wirginii), a także w firmę dostarczającą panele fotowoltaiczne dla budynków mieszkalnych w Stanach Zjednoczonych.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here