Google Earth pokaże zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście

Firma Google podjęła się inicjatywy, która ma podnieść świadomość odnośnie zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska oraz zapobiegania im. Internetowy gigant utworzył sojusz firmą Aclima, zajmującą się technologicznymi rozwiązaniami na rzecz środowiska naturalnego. Na początek Google mierzy poziomy zanieczyszczenia powietrza w stanie Kalifornia. I zamierza umieścić je na mapach w swoich programie Google Earth.

W wyniku łączonych działań Google oraz Aclima, firmy zbiorą dane na temat jakości powietrza w regionie San Francisco, Los Angeles oraz Doliny Kalifornijskiej. W celu zebrania informacji na szczegółowym i lokalnym poziomie, samochody Google Street View przemierzyły 160 tysięcy kilometrów, jadąc przez cztery tysiące godzin.

Dyrektorka programu Google Earth Outreach, Karin Tucen Bettman, prezentując pomysł na konferencji prasowej podkreśliła przydatność nowego programu dla dalszych działań na rzecz środowiska naturalnego. – Naukowcy oraz specjaliści zajmujący się jakością powietrza mogą wykorzystać uzyskane przez nas informację we współpracy z regulatorami, organizacjami pozarządowymi oraz rządem w celu opracowania efektywnych rozwiązań dla polepszenia jakości powietrza. Dyrektor zauważa również, że dane odnośnie jakości powietrza będą uzyskiwane według ich godzinowych wzorców: – Zebrane przez nas dane przedstawiają wzorce zanieczyszczenia powietrza w odniesieniu do godzin szczytu, najbardziej obleganych, ale także lokalnych dróg oraz czynników pogodowych.

Na razie firma Google zarejestrowała ponad miliard danych jedynie z obszaru stanu Kalifornia, jednak zapewnia, że to dopiero początek. Po wypowiedziach przedstawicieli firmy możemy przypuszczać, że z czasem będziemy mieli dostęp do podobnych danych przedstawiających zanieczyszczenie powietrza w innych miastach na świecie.

Materiał promujący projekt: https://youtu.be/G023eDES95M