Global Energy liczy na ponad 5-krotny wzrost inwestycji w Bułgarii do 2015 r.

Działająca w sektorze OZE spółka Global Energy (dawniej Libra Capital) liczy na ponad 5-krotny wzrost wartości środków zainwestowanych w zakup 10 proc. udziałów w holdingu Ekonovenergy, który do 2015 roku ma mieć 110 MW w OZE w Bułgarii – wynika z informacji przekazanej akcjonariuszom przez prezesa Global Energy Artura Staykova.

– Z prostych analiz wynika, że w roku 2015 bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych nakładów finansowych ze strony Global Energy, będziemy posiadali prawa do 10 proc. z ok. 110 megawatów zainstalowanej mocy – poinformował akcjonariuszy Staykov.

Według niego przy założeniu cen rynkowych na poziomie 2 mln euro za 1 MW pracującej instalacji, zrealizowana inwestycja pozwoli uzyskać wartość pakietu należącego do Global Energy w wysokości 22 mln euro. Oznacza to na przestrzeni 2 lat ponad 5 krotny wzrost wartości zainwestowanych środków w stosunku do tych jakie zostały zaangażowane w zakup udziałów w holdingu.

Zdaniem prezesa w obecnie realizowanych transakcjach zakupu gotowych instalacji przez fundusze inwestycyjne specjalizujące się w inwestycjach w branży OZE, pojawiają się już nawet ceny rzędu 3 mln euro za 1 MW.

Staykov podkreśla, że bardzo dobrą inwestycją było też nabycie przez Global Energy akcji spółki New Vision Management posiadającej m.in. prawa do projektu farmy wiatrowej o mocy do 60 MW w miejscowości Cherven Briag.

– Cenę transakcyjną w wysokości 60 tys. euro za 1 MW projektu farmy wiatrowej, która posiada zabezpieczone lokalizacje poprzez własność gruntów niezbędnych do instalacji wszystkich zaprojektowanych turbin, badania wietrzności oraz zgodę lokalnych władz w tym gminy na realizację inwestycji należy ocenić jako korzystną, a wręcz niską w stosunku do oferowanych cen rynkowych wynoszących około 100-150 tys. euro za 1 MW – uważa prezes.

Global Energy za bardzo perspektywiczny w sektorze OZE, poza bułgarskim, uważa rynek chorwacki. – Związane jest to z położeniem geograficznym tego kraju głównie w kontekście intensywności nasłonecznienia – podsumowuje prezes.

Według firmy spółka interesuje się też inwestycjami w Polsce, ale po wejściu ustawy o OZE.

 

Marcin Zaremba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here