GIOŚ prognozuje poprawę jakości powietrza w najbliższych dniach


Od soboty, wraz z wiatrem na wybrzeżu oraz wpółnocno-wschodniej i centralnej części Polski, spodziewana jest poprawajakości powietrza – informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Obecnienajwyższe zanieczyszczenia są np. w Warszawie czy Zakopanem.

 

Inspektorat podał, że w środę stężenia pyłu zawieszonego nawiększości obszaru kraju wahają się od niskich do umiarkowanych. Podwyższonezanieczyszczenia występują w centralnej Polsce (Warszawa, Łódź, Płock) oraz wDąbrowie Górniczej, Zakopanem i Nowym Targu.

 

Jak wyjaśniono, w Warszawie najwyższe stężenia są notowanena stacji przy ul. Kondratowicza, gdzie o godzinie 10 stężenie 1-godzinne pyłuzawieszonego PM10 wynosiło 141 mikrogramów na metr sześcienny. W tym czasienajwyższe stężenia pyłu zawieszonego wystąpiły w miejscowościachpodwarszawskich, np. w Otwocku (1-godzinne stężenie pyłu PM10 – 263 mikrogramówna metr sześcienny), Piastowie (1-godzinne stężenie pyłu PM2,5 – mikrogramów)czy Legionowie (1-godzinne stężenie pyłu PM2,5 – 215 mikrogramów). Wysokiestężenia pyłów występują również w innych miastach środkowego Mazowsza(Siedlce, Żyrardów), a także w Żyrardowie.

 

“Jednogodzinne wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50mikrogramów na metr sześcienny, ponieważ jest to wartość stężeniaśredniodobowego, a nie 1-godzinnego” – podkreślił GIOŚ.

 

Inspektorat dodał, że aktualne warunki meteo sprzyjać będąwzrostowi stężeń zanieczyszczeń w centralnej Polsce w godzinach wieczornych.Brak wiatru i niskie temperatury w kolejnych dniach nie poprawią sytuacji. Tosię powinno zmienić od soboty (21 stycznia), kiedy to prognozowany jestumiarkowany wiatr nie tylko na wybrzeżu, ale i w północno-wschodniej icentralnej części Polski.

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here