Geotermia w Toruniu: będzie ponad 26 mln zł odszkodowania


Fundacja Lux Veritatis otrzyma ponad 26 mln złodszkodowania, wraz z odsetkami, za cofnięcia dofinansowania na projektgeotermii toruńskiej. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, sąd umorzył toczącesię od lat postępowanie w związku z zawarciem ugody.

 

Przypomnijmy: w 2007 roku Narodowy Funduszu OchronyŚrodowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyznał fundacji ojca Tadeusza RydzykaLux Veritatis 27 mln zł dotacji na poszukiwania wód geotermalnych w Toruniu. Umowęna dofinansowanie cofnięto jednak w 2008 r. NFOŚiGW wypowiedział jednak umowęna dofinansowanie, jako powód podając wątpliwości dotyczące praw własnościnieruchomości mających stanowić zabezpieczenie wypłaty dotacji oraznierealizowanie harmonogramu prac. Mimo cofnięcia dotacji Fundacja Lux Veritatisrozpoczęła prace przy odwiercie geotermalnym.

 

Sprawa ostatecznie trafiła do sądu – w 2009 roku ruszyłproces cywilny, który fundacja ojca Rydzyka wytoczyła NFOŚiGW. Do rozpoczęciarozmów na temat ugody między stronami doszło ostatecznie po zmianie władzFunduszu – obecnie prezesem NFOŚiGW ponownie jest Kazimierz Kujda, który pełniłtę funkcję również w 2007 roku, gdy Fundacja Lux Veritatis otrzymało dotację.

Dzięki ugodzie Fundacja Lux Veritatis otrzyma za cofnięciedofinansowania na geotermię w Toruniu ponad 26 mln zł odszkodowania, wraz zodsetkami.

 

 

REO.pl

źródło: gazeta.pl za PAP

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here