GE: Energia z wiatru kluczowa dla bezpiecznego miksu energetycznego


W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbyła się konferencja PSEW2016, której jednym z ambasadorów jest firma GE. Cliff Harris, dyrektorgeneralny GE Renewable Energy na region EMEA, wziął udział w sesjiinauguracyjnej wydarzenia. Jak powiedział, „energia pozyskiwana z wiatru jestkluczowa dla zapewnienia Polsce bardziej zrównoważonego i bezpiecznego miksuenergetycznego. GE liczy na owocną współpracę ze wszystkimi interesariuszami narzecz osiągnięcia polskich celów OZE na rok 2020 i później”.

 

Sektor elektroenergetyczny zarówno w Polsce, jak i w całejEuropie od kilku lat ulega dynamicznym zmianom. Ma miejsce wyraźna tendencjaodchodzenia od dużej energetyki konwencjonalnej i wykorzystywania paliwkopalnych jako źródeł energii elektrycznej. Wiąże się to m.in. z koniecznościąwypełnienia unijnego celu OZE wyznaczonego dla Polski na poziomie 15 proc.zielonej energii w konsumpcji energii ogółem.

 

Obecnie szczególnie widoczny jest trend rozwoju energetykiwiatrowej. Według Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA)Polska jest jednym z europejskich liderów jeśli chodzi o inwestycje w tę gałąźenergetyki odnawialnej – tylko w 2015 roku powstały instalacje wiatrowe ołącznej mocy 1266 MW. Więcej wiatraków wybudowali jedynie Niemcy. Kontynuacjatego trendu wymaga jednak odpowiednich regulacji i zrozumienia branży ze stronyustawodawcy.

 

GE od lat umacnia swoje zaangażowanie w energetykę wiatrowąw Polsce. Na koniec 2015 roku zainstalowana baza GE w Polsce wynosiła 288turbin o łącznej mocy 670 MW. Do największych farm wiatrowych z zainstalowanymiturbinami GE należą: zakończony w 2014 roku projekt Darłowo (I, II oraz III),zakończony w 2015 roku projekt Galicja o mocy 67 MW, zakończona w 2015 rokufarma wiatrowa Lotnisko o mocy 90 MW.

 

Jednocześnie polski rynek cały czas pozostaje w centrumzainteresowania GE. Dzięki sfinalizowanemu w listopadzie ub. r. przejęciu przezfirmę działu energetycznego Alstomu, GE dysponuje obecnie jedną z najbardziejkompleksowych ofert w obszarze energetyki na świecie.

 

GE oferuje w Polsce turbiny o mocach od 2.5MW do 3.4MW i ośrednicy wirników od 100 m do 137 m. Turbiny GE charakteryzują się dużąwydajnością i znacząco zwiększają efektywność projektów wiatrowych. Najnowszyprodukt firmy, turbiny GE3.4-137 o średnicy wirnika 137 oraz GE 3.4-130, będąmogły być instalowane od 2017 roku.

 

 

mat. pras.

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here