GE dostarczy turbiny do parku wiatrowego w Rumunii


Energia Verde Ventuno wybrała siedem turbin wiatrowych 2.5-103 firmy GE dla swojego parku wiatrowego Cerna zlokalizowanego w regionie Tulcea.

17,5-megawatowa inwestycja, która zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku, wyprodukuje czystą energię pozwalającą zaspokoić potrzeby około 7 tys. rumuńskich domów. GE ogłosiło zawarcie wartego blisko 30 mln dol. kontraktu obejmującego umowy na dostawę sprzętu oraz usług, podczas odbywającej się w Wiedniu konferencji branżowej EWEA.

– Rumunia ma ogromny potencjał rozwoju energii wiatrowej – powiedział Mario Costariol, dyrektor Energia Verde Ventuno. – Wzrost sektora wiatrowego oznacza większe zatrudnienie i bodziec do wzrostu gospodarki, szczególnie na obszarach wiejskich, biedniejszych od reszty kraju – dodał.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw” i podkreśla strategiczne znaczenie zielonej energii dla regionu. Finansowanie projektu zapewnia jeden z wiodących europejskich banków komercyjnych Quercus Assets Selection.

GE dostarczyło i zainstalowało turbiny wiatrowe dla Bester Generation, spółki realizującej projekt w formule EPC (Engineering, Procurement and Construction). Dodatkowo podpisano 10-letnią umowę na całościową obsługę sprzętu. Kontrakt na usługi obejmuje gwarancję dyspozycyjności w zakresie możliwości produkcyjnych, a także nowoczesny system monitorujący wraz z oprogramowaniem PulsePOINT wykrywającym anomalie operacyjne.

– Projekt Cerna to najnowszy przykład naszego wsparcia dla rozwoju energii wiatrowej w Rumunii i całej Europie Wschodniej – powiedział Stephan Ritter, dyrektor zarządzający GE w Europie w zakresie energetyki odnawialnej. – Zastosowanie nowoczesnych turbin wiatrowych GE o wysokiej wydajności i niezawodności pozwala naszym klientom w regionie znacząco zwiększać zdolności produkcyjne i efektywność parków wiatrowych – mówił.

Turbina 2.5, stworzona na bazie bogatego doświadczenia firmy, oferuje wysoką efektywność i niezawodność w szerokim spektrum warunków wiatrowych. W porównaniu do poprzednich modeli, maszyny wyposażone są w dłuższe wirniki i wyższe wieże, zaś gondola usytuowana jest na większej wysokości. Dzięki tym cechom są w stanie wytwarzać więcej energii. Turbiny przeznaczone dla projektu Cerna wyposażone są w wirniki o długości 103 metrów, co pozwoli zwiększyć produkcję w bilansie rocznym.

W 2012 r. GE poinformowało, że turbiny wiatrowe serii 2.x MW przekroczyły 2 GW całkowitej mocy zainstalowanej na świecie. Jest to ilość czystej energii odpowiadająca zapotrzebowaniu mniej więcej 1,4 mln europejskich domów. Obecnie maszyny te pracują w 19 krajach, w tym 14 w Europie. Łączny czas ich pracy to przeszło 7 mln godzin.

Projekt Cerna to efekt coraz aktywniejszej działalności GE w Rumunii. GE dostarczyło także turbiny wiatrowe dla 600-megawatowego parku wiatrowego Fantanele/Cogealac, największego lądowego projektu wiatrowego w Europie, który osiągnął już pełną sprawność operacyjną i rocznie produkuje czystą energię dla ponad miliona rumuńskich domów. Na potrzeby projektu przeznaczono turbiny 240 GE 2.5-MW, wśród których znalazła się tysięczna maszyna klasy 2.5 MW. Technologie GE są źródłem energii także dla innych rumuńskich farm wiatrowych – Mireasa 2, Silistea 2 i Galbiori.

fot. GE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here