Gdańsk: spalarnia odpadów będzie produkować energię


Ponad 90proc. mieszkańców Gdańska popiera pomysł budowy w mieście spalarni odpadów. Energia cieplna i elektrycznauzyskana ze spalenia odpadów będzie wykorzystywana w mieście.

 

W planowanymw Gdańsku – Szadółkach Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów(inwestycja będzie realizowana pod nazwą: “Port Czystej Energii”) mabyć spalane ok. 160 tys. ton odpadów rocznie, z tego ponad połowa (80-90 tys.ton) ma pochodzić z Gdańska. Pozostałe ok. 70 tys. ton będzie dowożonesamochodami z części województwa pomorskiego. Spalarnia odpadów ma byćuruchomiona w 2020 roku.

 

Zgodnie zdecyzją środowiskową projekt docelowy gdańskiej spalarni dotyczyzagospodarowania 250 tys. ton odpadów.

 

– Jest toprojekt, który mógłby zaspokoić potrzeby całego województwa pomorskiego i takbyło pierwotnie planowane, ale na dziś postanowiliśmy realizować jego pierwszyetap, najprawdopodobniej o wielkości 120-160 tys. ton odpadów dozagospodarowania – wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.

 

Energiacieplna i elektryczna uzyskana ze spalenia odpadów będzie wykorzystywana wmieście. Szacuje się, że instalacja będzie w stanie zapewnić ciepło dla całegoGdańska Południe zamieszkałego przez kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Wiceprezydentszacuje, że budowa spalarni i infrastruktury towarzyszącej będzie kosztować ok.450-500 mln zł. Ma być finansowana głównie z funduszy unijnych. Wykonawcaspalarni ma być wyłoniony jeszcze w tym roku; ten podmiot ma też zaprojektowaćoraz być operatorem spalarni przez 25 lat. Budować spalarnię w Gdańsku chcepięć światowych koncernów z Europy i Azji wyłonionych z grupy 13 firm m.in. zPolski, Hiszpanii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Włoch, które zgłosiłyzainteresowanie budową spalarni. Rozmowy z konsorcjami rozpoczęto w grudniu.Podano, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się druga tura rozmów z konsorcjamiw ramach tzw. dialogu konkurencyjnego.

 

Do spalarniw Gdańsku mają trafiać odpady resztkowe (tzw. frakcja energetycznadostarczająca prawie tyle samo energii co węgiel brunatny). Spalarnia ma byćpierwszą w kraju, w której będą spalane wyłącznie odpady frakcji resztkowej, winnych spalane są odpady zmieszane. Port Czystej Energii w Gdańsku ma rozwiązaćproblem zakazu składowania tzw. odpadów energetycznych. Od stycznia 2016 r.obowiązuje zakaz składowania frakcji resztkowej.

 

Budowęspalarni popiera ponad 90 proc. gdańszczan – wynika z badań przeprowadzonychprzez prof. Jarosława Załęckiego, kierownika Pracowni Realizacji BadańSocjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Przy czym 78 proc. respondentówpopiera budowę, ale uzależnia to od lokalizacji.

 

 

PAP/REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here