G – Energ chce rozwijać produkcję biopaliw oraz dystrybucję oleju

G – Energy planuje przejęcie spółki Platinum Oil Wielkopolskie Centrum Dystrybucji. List intencyjny w tej sprawie, podpisany z Pro Oil Sp z o.o. przyznaje G-ENERGY wyłączność negocjacyjną do dnia 30 czerwca 2015 roku włącznie. Strony dopuściły możliwość wydłużenia tego terminu za obustronną zgodą wyrażoną na piśmie.

– Platinum Oil Wielkopolskie Centrum Dystrybucji z siedzibą w województwie wielkopolskim to duży dystrybutor różnego rodzaju olejów i smarów, – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Tomasz Bujak, wiceprezes zarządu G-Energy.

Jednocześnie 31.05.2015 był ostatnim dniem obowiązywania listu intencyjnego podpisanego ze spółką Orlen Oil na przejęcie jej udziałów w Platinum Oil Wielkopolskie Centrum Dystrybucji. Obecnie spółka G – Energy nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie z Grupą Orlen.

Środki na zakup Platinum Oil Wielkopolskie Centrum Dystrybucji mają pochodzić z finansowania zewnętrznego ale także z planowanej obecnie emisji akcji. Środki pozyskane z emisji Spółka zamierza przeznaczyć także na dokapitalizowanie procesu zaangażowania kapitałowego w obszarze przetwarzania odpadów pościekowych.

Bujak zaznacza, że sfinansowanie przejęcia Platinum Oil nie ma być jedynym celem emisji nowych akcji, a jedynie uzupełnieniem tego procesu. Spółka zamierza dokapitalizować inne inwestycje kapitałowe w podmioty działające na rynku szeroko rozumianej energii. Obejmuje to zarówno nowe akwizycje, jak i rozwój już prowadzonych przez spółkę projektów.

– W Polsce oczyszczalnie mają istalacji do osuszania odpadów, zgodnie z unijnymi przepisami w 2016 roku nie będzie można już składować odpadów na składowiskach komunalnych, w Polsce aż 30 % trafia na składowiska, trzeba będzie je zagospodarować. Będziemy płacić olbrzymie kary UE. Dlatego rozwój tej technologii jest bardzo ważny nie tylko dla naszej firmy, lecz także dla całego kraju, a my chcemy być liderami tych zmian – zapowiada Bujak.

W październiku ubiegłego roku G-Energy zawarło porozumienie o współpracy z Zakładem Produkcyjno-Badawczym Politerm w Katowicach, i poprzez zaangażowanie kapitałowe zamierza osiągnąć zyski przetwarzania odpadów pościekowych na paliwo stałe.

Jak tłumaczy Bujak, stosowana przez Politerm technologia jest bardzo innowacyjna , a posiadane Patenty technologiczne wysoko ocenione przez najwyższej klasy specjalistów. W Polsce istnieje duże zapotrzebowanie na nowe metody przetwarzania odpadów pościekowych na paliwo, więc jest to obszar bardzo perspektywiczny. Od przyszłego roku wszystkie odpady ściekowe będą musiały być spalane lub wykorzystywane ponownie. Na składowiska będą mogły trafiać tylko te, których wartość energetyczna jest zbyt mała, by opłacało się je spalać.

G-Energy cały czas zacieśnia współpracę z Politermem i pracuje nad zakupem jeszcze bardziej nowoczesnych i chronionych patentami technologii. Mają one m.in. zwiększyć kaloryczność produkowanego paliwa oraz umożliwić dostosowanie go do unijnych standardów dla biopaliw.

Jeszcze w ubiegłym roku G-Energy nabyło za 1,3 mln zł 50 proc. udziałów w spółce Bio Technology, która pracuje w województwie zachodniopomorskim nad instalacją przetwarzającą odpady na paliwo ciekłe. W procesie krakingu termicznego szczególnie tworzywa sztuczne, takie jak polietylen i polipropylen, są przekształcane w paliwo. Wartość inwestycji tej spółki to 25,7 mln zł, z czego 10,3 mln pochodzi z środków unijnych. Jak wynika z harmonogramu projekt zostanie zakończony w listopadzie br.

Mat. Pras.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here