Funkcjonowanie energetyki odnawialnej w świetle nowych przepisów – podsumowanie konferencji


Prezydent podpisał ustawę o OZE. Po kilku latach oczekiwania mamy nowe prawo. Wiele osób zastanawia się, co dalej. Czy energetyka odnawialna rozwinie skrzydła? Jak rozumieć zapisy ustawy i czego spodziewać się, kiedy teoria zmieni się na praktykę? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć paneliści konferencji zorganizowanej przez PIGEOiR i portal reo.pl w Warszawie, 19 marca br.

Najważniejsze wnioski z konferencji:
– ustawa nie zapewni na razie stabilizacji i jest duże prawdopodobieństwo szybkiego jej znowelizowania;
– przedsiębiorcy będą starali się dostosować do nowych przepisów w miarę swoich możliwości i nie planują gwałtownych działań czy zawieszania istniejących projektów;
– pierwsza aukcja może odwlec się w czasie, ponieważ dopiero podejmowane są działania nad ogłoszeniem przetargu na portal aukcyjny;
– zapisy ustawy są nie zawsze zrozumiałe, zawierają niejasne definicje, wewnętrzne sprzeczności i luki, co będzie budzić wątpliwości i skłaniać do różnych interpretacji;
– OZE w Polsce będzie się rozwijać, choć nie będzie to rozwój szybki i dynamiczny, jak mógłby być, gdyby potencjał czystej energii otrzymał dobre prawo i wsparcie.

Za największe wady ustawy o OZE paneliści uznali jej nieprzewidywalność, sztywność systemu, cenę referencyjną, zamieszanie z poprawką prosumencką, wewnętrzne sprzeczności i niejasne definicje, nierozwiązany problem rozbudowany instalacji oraz faworyzowanie dużej energetyki.

Zainteresowanych energetyką odnawialną w Polsce nie brakuje. Świadczy o tym chociażby ilość osób, które przybyły na konferencję. Ponad 220 gości zapełniło salę do ostatniego krzesła, choć spotkanie odbywało się w środku tygodnia. Wszyscy pilnie przysłuchiwali się opisowi ogólnych zasad systemu wsparcia dla OZE oraz systemu aukcyjnego dla nowych i istniejących instalacji, które to tematy przybliżali prawnicy z dwóch kancelarii – Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak sp.k i Norton Rose Fulbright Piotr Strawa and Partners.

Wnioski? Należy spodziewać się szybkiej nowelizacji dopiero co wprowadzonej w życie ustawy, ponieważ ministerstwo już sugeruje konieczność naniesienia poprawek. Wynika to z tego, że taki system, z takimi przepisami i ujęty w takiej formie nie istnieje nigdzie na świecie i, jak powiedział mec. Eligiusz Krześniak, jest on „daleki od przejrzystości” i „skomplikowany”, a „w praktyce będzie budził wiele wątpliwości”. Trudno ocenić też, jak zapisy ustawy będą funkcjonować w praktyce.

Z tą opinią zgodził się prof. Andrzej Radecki, prezes zarządu PIGEOiR, który przyznał, że „ustawa zostawia duże pole interpretacji poszczególnych przepisów”. To zdanie podzieliło później jeszcze kilku prelegentów. Tobiasz Adamczewski z WWF stwierdził, że „system aukcyjny nie jest najlepszy” i należy „skończyć z paleniem kasy w kotle na współspalanie”. W jego opinii zwykła przyzwoitość wobec obywateli nakazuje tworzenie takiego prawa, które umożliwi przeciętnemu Kowalskiemu skorzystanie z systemu wsparcia dla zielonej energii. Postawił też ciekawą tezę, że „w ustawie o OZE nie ma definicji prosumenta”, a nowelizacje tego prawa mogą doprowadzić do kolejnych ataków na zwolenników czystej energii.

Tomasz Podgajniak, wiceprezes Zarządu PIGEOiR podkreślał, że ustawa zawiera dużo niejasności, a termin zrealizowania pierwszej aukcji jest nieprzewidywalny, tak samo jak trudna do określenia jest obecnie cena referencyjna. Jego zdaniem może nastąpić „rozregulowanie rynku OZE” oraz istnieje ryzyko wykorzystania ceny referencyjnej do zniechęcania niezależnych wytwórców do udziału w aukcjach tak długo, aż ostatni z nich wycofają się z rynku. „Ten bój się nie skończył” – podsumował.

Pierwsza część konferencji zakończyła się debatą, w której wzięli udział: Włodzimierz Ehrenhalt, prezes Conerga Sp. z o.o.; Ryszard Gajewski, prezes Zarządu Polskiej Izby Biomasy; Izabela Kielichowska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej; Ewa Malicka, wiceprezes Zarządu Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych i dr Stanisław T. Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki. Paneliści, nie bez trudu, musieli odpowiedzieć na pytanie, co pozytywnego widzą w ustawie o OZE. Komentowali także poprawkę prosumencką, która przez większość odbierana była jako atut, dający nadzieję na to, że instalacje prosumenckie rzeczywiście się pojawią. Jako najtrudniejszą oceniano sytuację instalacji energetyki wodnej i biogazowni. Podsumowaniem debaty mogą być słowa Włodzimierza Ehrenhalta, który stwierdził, że OZE w Polsce będą się rozwijać, acz ten rozwój może zostać przez rząd skutecznie opóźniony.

Druga część konferencji poświęcona była finansowaniu instalacji OZE z różnych źródeł, a także udziałowi instytucji finansujących w finansowaniu nowych instalacji działających w systemie aukcyjnym. W końcowej debacie udział wzięli przedstawiciele Alior Bank S.A, Banku BGŻ S.A., BOŚ Bank S.A. i NFOŚiGW.

 

Partnerem konferencji była kancelaria Squire Patton Boggs.

Redakcja reo.pl

fot. reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here