F&S o kluczowych trendach na rynku energetyki i ochrony środowiska w 2015 r.


Według Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, w roku 2015 cena ropy będzie nadal utrzymywać się na poziomie poniżej 60 dol. Jednocześnie nieunikniony jest spadek cen gazu, co potencjalnie przyczyni się do ponownego wzrostu zainteresowania w Europie wytwarzaniem energii elektrycznej z gazu. Spowoduje to zwiększenie nakładów inwestycyjnych na obiekty gazowe w miarę rosnącego zainteresowania ze strony prywatnych inwestorów.

– Spadek cen ropy nasuwa kolejne pytania o możliwości inwestycyjne w sektorze energetycznym. Efektywne wykorzystywanie zasobów naturalnych wciąż pozostaje aktualnym tematem, zaś technologie, związane z budownictwem, oświetleniem i uzdatnianiem wody, będą zyskiwać na znaczeniu – podkreśla Jonathan Robinson, starszy konsultant ds. energetyki z londyńskiego biura Frost & Sullivan.

Analitycy Frost & Sullivan, badający rynki energetyki i ochrony środowiska, przedstawili zestawienie najważniejszych trendów na danych rynkach, z których część będzie miała zdecydowanie przełomowy charakter i zmusi firmy do zweryfikowania swoich modeli biznesowych.

Jednym z najbardziej przełomowych trendów są modele biznesowe typu „X-as-a-Service”, czyli wszystko lub też cokolwiek jako usługa, które mogą umożliwić dynamicznie działającym firmom uzyskanie przewagi nad tradycyjnymi graczami poprzez oferowanie innowacyjnych rozwiązań.

– Modele biznesowe „X-as-a Service” mogą zrewolucjonizować branże energetyczną i ochrony środowiska, przenosząc uwagę z produktu na całościową usługę czy rozwiązanie biznesowe. Daje to mniejszym firmom realną szansę podjęcia konkurencyjnej walki z graczami, od dawna obecnymi na rynku, poprzez zaoferowanie klientowi najbardziej atrakcyjnego rozwiązania – wyjaśnia Robinson.

Kolejnym trendem jest „działalność innowacyja społecznie” (ang. Innovating for Society), która może pomóc milionom ludzi na całym świecie, zapewniając przy tym dostawcom produktów osiągnięcie zysku.

– Trend ten jest dostrzegalny wśród zamożnych fundacji, które zachęcają do wytwarzania ekonomicznie opłacalnych produktów z myślą o rozwiązywaniu problemów trzeciego świata – mówi Jonathan Robinson. – Firmy zainteresowały się tym i dostrzegają szansę na przyniesienie społeczeństwu rzeczywistych korzyści, jednocześnie na tym zarabiając.

Trendem, który wyraźnie nabiera rozpędu, jest re-shoring, czyli powrót do produkcji w kraju. – Dane zjawisko jest widoczne już teraz i nasili się w 2015 roku. Możliwość wyboru produktu wysokiej jakości, który jest wytwarzany blisko klienta, z gwarancją terminowej dostawy, jest coraz częściej doceniana przez klientów w perspektywie potencjalnego ryzyka i problemów związanych z jakością, możliwością zaistnienia przypadku kradzieży własności intelektualnej czy opóźnień w dostawie – stwierdza Robinson.

Frost & Sullivan

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here