F&S: Do 2017 r. szybki wzrost inwestycji w urządzenia inteligentne

Frost & Sullivan przewiduje, że do 2017 r. globalne inwestycje w urządzenia inteligentne wzrosną prawie o 400 proc.

Globalna firma doradcza Frost & Sullivan zidentyfikowała 10 głównych trendów, które będą miały wpływ na przyszłą konwergencję sektorów energetycznego oraz telekomunikacji i informatyki (ang. Information & Communication Technologies, ICT). Skokowe przejście systemów energetycznych z technologii prawie XIX-wiecznych do świata rozwiązań inteligentnych sprawia, że otwiera się wiele możliwości rynkowych dla współpracy dwóch wymienionych sektorów.

Według Frost & Sullivan globalne inwestycje w urządzenia inteligentne wzrosną o niemal 400 proc., z 27 mld dol. w roku 2011 do 125 mld dol. w roku 2017. Prognoza dotyczy inwestycji obejmujących zaawansowane systemy pomiarowe i automatykę sieci, ale także kable wysokiego napięcia i systemy reagowania na popyt na energię. Niemniej jednak nawet taki wzrost inwestycji nie będzie wystarczający, aby koncepcja inteligentnych sieci stała się rzeczywistością. Skala inwestycji jest tak wielka, że zakłady energetyczne będą zmuszone do oceny projektów pod względem ich znaczenia i priorytetów oraz skupienia się na tych, które muszą być zrealizowane najpilniej.

– Zakłady energetyczne mają ograniczone pole działania, jeżeli chodzi o możliwość wykorzystania wszystkich pojawiających się potencjalnych innowacji – stwierdza Jonathan Robinson, starszy konsultant ds. energetyki z londyńskiego biura Frost & Sullivan. – Czynniki takie, jak rozwój odnawialnych źródeł energii czy generacja rozproszona mają duży wpływ na sytuację na rynku energii. Zakłady energetyczne muszą sprostać temu wyzwaniu, inwestując zarazem w szereg projektów modernizacji sieci.

 

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here