Frost & Sullivan: Działania zwiększające efektywność energetyczną i zaawansowane rozwiązania kształtują rynek systemów automatyki budynków

nteligentne sterowanie, wykrywanie usterek i zdalne działania korygujące w chmurze zachęcają właścicieli budynków do inwestowania w tego typu systemy.

Administratorzy i właściciele budynków na całym świecie coraz częściej wdrażają systemy automatyki budynków w celu obniżenia rosnących kosztów energii. Jako że budynki odpowiadają za blisko jedną trzecią globalnego zużycia energii i są jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych, to zapotrzebowanie na systemy automatyki budynków będzie rosło.

Według nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt.: „Globalny rynek automatyki budynków”, (ang. „Global Building Automation Market”) wynika, że dochody rynku sięgnęły w 2013 r. 5,78 mld USD i szacuje się, że w roku 2018 osiągną one poziom 7,28 mld USD. Najwyższy wzrost systemów automatyki budynków będzie zauważalny w segmentach centrów danych (ang. Data Center) i hotelarsko-usługowym, głównie dzięki szybko rozwijającej się sieci internetowej w krajach rozwijających się oraz dzięki ożywieniu rynku turystycznego.

– Przepisy rządowe i polityka mająca na celu poprawę efektywności energetycznej w budynkach napędzają rynek systemów automatyki budynków, szczególnie w Ameryce Północnej, Europie i niektórych częściach regionu Azji-Pacyfiku – stwierdza Balaji Anand Sagar, analityk rynku energetyki i ochrony środowiska w firmie Frost & Sullivan. – Uczestnicy rynku zrozumieli, że systemy automatyki budynków są kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych celów w zakresie ograniczenia zużycia energii, dyktowanych przez rządowe przepisy. Systemy te oferują niezawodne rozwiązania przy konkurencyjnych cenach.

Niewystarczająca wiedza na temat korzyści, jakie niosą systemy automatyki budynków, odstrasza właścicieli i administratorów budynków i nie rozpartują oni zastosowania tego typu rozwiązań w trakcie planowania budżetów lub na etapie przetargów. Co więcej, w niektórych regionach brakuje również standaryzacji produktów z zakresu automatyki budynków, co prowadzi do obniżenia zaufania klientów.

Dostarczanie rozwiązań pod klucz wraz z rozbudowanymi możliwościami teleinformatycznymi i inżynierskimi pomoże firmom z branży automatyki budynków poprawić swoją pozycję na rynkach z określonymi zastosowaniami danych systemów. Najbardziej optymalną strategią rynkową będzie także wprowadzenie na rynek otwartych systemów automatyki budynków opartych na standardowych protokołach.

– Inteligentne systemy sterowania budynkami, wykrywanie usterek, diagnostyka predykcyjna, analiza dużych ilości danych oraz zdalne działania korygujące w chmurze będą kształtowały rynek przez kilka najbliższych lat – zauważa Balaji Anand Sagar. – Ponadto, otwarte możliwości współdziałania i interoperacyjność systemów automatyki budynków umożliwią automatyzację szerszego zakresu urządzeń, wynosząc tym samym globalny rynek tych rozwiązań na nowy, wyższy poziom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here