Francja bez węgla, z elektrycznymi autami


Zakaz dla aut spalinowych i węgla ma doprowadzić Francję do„neutralności węglowej” już w 2050 roku. Polityczny gest prezydenta Macronaprzez rozpoczęciem szczytu G-20 będzie miał długofalowe konsekwencje dla Francjii Europy.

Nicolas Hulot, nowy minister ds. ekologii i solidarnejtransformacji Francji, zaprezentował tuż przed rozpoczęciem szczytu G20 wHamburgu plan działań na rzecz środowiska na kolejne 5 lat. To realizacjawyborczych obietnic prezydenta Macrona i ważny gest w kontekście szczytu największychgospodarek świata, gdzie wiadome jest, że kwestie klimatu i energii są jednymiz najbardziej spornych, głównie w relacjach z USA.

Główne punkty planu to m.in. zobowiązanie, że Francja staniesię „neutralna węglowo” do 2050 roku, co podnosi dotychczasowe ambicje Francjiw tym względzie (wcześniej była to zapowiedź 80 proc. redukcji emisji). Planzakłada zamknięcie 5 istniejących elektrowni węglowych, jak najszybszezaprzestanie wydawania nowych pozwoleń na wydobycie paliw kopalnych i konieckorzystania z węgla do produkcji energii elektrycznej do 2020 roku (Francjapozyskuje teraz z tego źródła 5 proc. energii elektrycznej).

Najwięcej zainteresowania wzbudził zakaz korzystania z autspalinowych i na gaz do 2040 roku. Do tego czasu wszystkie sprzedawanesamochody muszą być napędzane elektryczne. Francja nie jest jedynym krajem,który planuje zakazać samochodów z silnikiem spalinowym. Podobną deklaracjęzapowiedziały Holandia i Norwegia – do 2025 r., a  Niemcy i Indie do 2030 r. Minister pragniezaangażować do realizacji tego celu francuski przemysł motoryzacyjny orazwesprzeć finansowo obywateli, którzy będą rezygnować ze starych aut spalinowychna rzecz elektrycznych.

Wśród proponowanych w planie działań są także wsparcie dlaodnawialnych źródeł energii oraz zwiększenie efektywności energetycznej, w tymna termomodernizację domów.

Plan ma zagwarantować stabilność wdrażania porozumienia paryskiego i zapewnić Francji wypełnienie jego celów, a także status pierwszejzielonej gospodarki Unii Europejskiej. Odpowiedni akt prawny będzie przedstawionypóźnym latem lub jesienią.

Krytycy zarzucają dokumentowi brak konkretów oraz brakodniesienia do energetyki jądrowej, obecnie głównego źródła energii we Francji(75 proc.). Zgodnie z zapowiedzią ministra Nicolasa Hulota, kontynuacją planubędzie duży program inwestycyjny. Paryż ma także ambicje, by stać zielonymcentrum finansowym i działać aktywnie na rzecz promocji nowych standardówfinansowych, obligujących inwestorów do uwzględniania ryzyk związanych ze zmianąklimatu w swojej działalności.

Prezydent Francji Emanuel Macron, nieco prześmiewczotrawestując wyborcze hasło sceptycznego względem klimatu Prezydenta DonalnaTrumpa, realizuje politykę ochrony klimatu pod hasłem „Make our planet greatagain” – „Uczyńmy naszą planetę znów wspaniałą”.

mat. pras.

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here