Fotowoltaika: W 2013 r. 37 GW nowych mocy. Azja przejmuje wiodącą rolę


W 2013 roku na świecie dodano 37 GW nowej mocy systemów fotowoltaicznych – poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (European Photovoltaic Industry Association – EPIA) poinformowało. Całkowita moc PV zainstalowana globalnie osiągnęła z końcem roku 2013 imponujący poziom 136,7 GW, co stanowi wzrost o ok. 35 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Na te pozytywne rezultaty w ujęciu ogólnoświatowym należy patrzeć przez pryzmat sytuacji na poziomie regionalnym. Europa utraciła w 2013 roku pozycję lidera na rynku fotowoltaicznym. W 2011 roku ponad 70 proc. nowych instalacji PV powstało w Europie, w 2012 roku był to w dalszym ciągu znaczny udział wynoszący około 59 proc., jednakże w roku 2013 10 GW nowej mocy zainstalowanej w Europie stanowiło tylko 28 proc. nowej mocy dodanej globalnie. Trend ten jest spowodowany dynamicznym rozwojem rynków azjatyckich (57-proc. udział w rynku), którym przewodzą Chiny i Japonia (odpowiednio 11,3 GW i 6,9 GW mocy zainstalowanej w 2013). Przewidywane jest utrzymanie się tej tendencji, jako że ciągły, dynamiczny rozwój sektora chińskiego powinien umożliwić temu krajowi utrzymanie pozycji lidera w nadchodzących latach.

Z drugiej strony, nie należy niedoceniać znaczenia spowolnienia na rynku europejskim. W niektórych krajach europejskich nastąpiły niezaplanowane zmiany ram prawnych np. redukcja wsparcia, nakładanie dodatkowych podatków, działania retrospektywne, obniżające zaufanie inwestorów i rentowność inwestycji fotowoltaicznych, co przyczyniło się do znacznego osłabienia rynku. Było to szczególnie widoczne we Włoszech – trzecim co do wielkości rynku w 2012 roku – który zanotował w 2013 spadek o 70 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Niemcy – uprzednio największy rynek PV – także doznały znaczącego (57 proc.) spadku w porównaniu do roku 2012.

Nawet w świetle tych wstępnych wyników z roku 2013, elektryczna energia słoneczna w dalszym ciągu pozostaje na drodze prowadzącej do stania się znaczącym źródłem energii dla Europy i Świata. W ostatnim roku PV była drugim (po wietrze) największym nowym źródłem energii elektrycznej zainstalowanym w Europe. W roku 2008 pokrywała ona 0,8 proc. europejskiego zapotrzebowania na energię elektryczną, a już pięć lat później procent ten wzrósł aż do 3 proc.

– Tylko spójne, dynamiczne i stabilne oraz przewidywalne mechanizmy wsparcia mogą umożliwić Europie odzyskanie pozycji lidera w rewolucji energetycznej i wspomóc rozwój rynków PV. W tym świetle, absolutnie niezbędne są prawdziwie ambitne ramy polityki klimatycznej i energetycznej na rok 2030, zawierające znaczące i wiążące cele odnośnie energii odnawialnych dla Krajów Członkowskich UE – powiedział dr Winfried Hoffmann, Prezydent EPIA.

Redakcja reo.pl

źródło: Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki
 

Panele PV, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here