Fortum uruchomiło największy magazyn energii w krajach nordyckich


W ramach projektu o nazwie „Batcave” Fortum uruchomiłonajwiększy w krajach nordyckich magazyn energii, oparty na bateriachlitowo-jonowych. Urządzenie zostało zainstalowane w zasilanej biomasąelektrociepłowni w fińskim Järvenpää.

Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniemniestabilnych źródeł, takich jak wiatr czy energia solarna, będzie wymagałazwiększenia elastyczności sieci elektroenergetycznych. Oprócz energetyki wodnejrozwiązanie mogą stanowić systemy magazynowania energii, które umożliwiąbardziej elastyczne zarządzanie mocą. Dzięki temu możliwy będzie wzrost udziałuodnawialnych źródeł energii.

Magazyn energii Batcave o mocy dwóch megawatów (2 MW)dysponuje pojemnością jednej megawatogodziny (1 MWh). System składa się z około6 600 baterii litowo-jonowych i umożliwia regulację mocy czynnej iczęstotliwości w ujęciu sekundowym oraz minutowym. Nazwa urządzenia pochodzi zjęzyka angielskiego i jest skrótem od battery cave. Jest to kontener wyposażonyw nowoczesne technologie magazynowania energii. Projekt stanowi uzupełnieniebadań Fortum w obszarze innowacyjnych rozwiązań energetycznych, takich jakzarządzanie popytem czy wirtualne elektrownie.

– Projekt Batcave stanowi krok naprzód w drodze do budowygospodarki solarnej, w ramach której kluczową rolę będzie odgrywała produkcjaenergii ze źródeł odnawialnych i jej magazynowanie. Przyczyni się dozwiększenia elastyczności rynku energii i przyniesie korzyści odbiorcom.Umożliwi również testowanie nowych rozwiązań, pozwalających na optymalnewykorzystanie akumulatorów w połączeniu z innymi elastycznymi sposobamiprodukcji energii – mówi Tatu Kulla, Head of Business Development w Fortum.

Koszty rozwoju projektu Batcave wyniosły około 1,6 milionaeuro, jednak Fortum otrzyma od fińskiego Ministerstwa Rozwoju RelacjiEkonomicznych i Zatrudnienia subsydium w wysokości 30% inwestycji. Technologiędostarczyła francuska firma SAFT, która posiada kilkudziesięcioletniedoświadczenie w produkcji rozwiązań umożliwiających magazynowanie energii.

 

mat. pras.
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here