Fortum uruchomiło elektrownię słoneczną w Indiach


Fortum uruchomiło elektrownię słoneczną o mocy 10 MW w indyjskim stanie Madhya Pradesh. To już drugi projekt firmy związany z rozwojem tej gałęzi energetyki w Indiach.

Zbudowana od podstaw farma fotowoltaiczna Fortum powstała w ramach drugiego etapu rządowego programu wspierającego rozwój produkcji energii słonecznej, tj. Jawaharlal Nehru National Solar Mission. Produkowana w niej energia elektryczna będzie odbierana na mocy 25-letniej umowy (Power Purchase Agreement) przez Solar Energy Corporation of India, instytucję powołaną przez rząd Indii.

– Podejście Fortum zakłada zrównoważoną produkcję energii opartą na niskoemisyjnych źródłach, wysokiej efektywności i bezpieczeństwie dostaw. Aby to osiągnąć, coraz szerzej wykorzystujemy lokalnie dostępne odnawialne źródła energii, właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na rozwój instalacji solarnych w Indiach. Poprzez tego rodzaju działania przyczyniamy się jednocześnie do transformacji indyjskiego sektora energetycznego – mówi Markus Rauramo, wiceprezes Fortum.

Elektrownia solarna jest zlokalizowana w rejonie Kapeli w dystrykcie Ujjain i zajmuje powierzchnię ponad 28 hektarów. Fortum zdecydowało się na wykorzystanie w niej cienkowarstwowych ogniw w technologii CdTe. Firma zainstalowała 125 000 modułów solarnych na konstrukcjach o stałym nachyleniu oraz 15 centralnych inwerterów. Uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy 10 MW umożliwi uniknięcie emisji prawie 18 000 ton CO2 rocznie.

Wraz z uruchomieniem nowej farmy fotowoltaicznej łączna moc wytwórcza instalacji solarnych Fortum w Indiach wzrosła do 15 MW. Firma planuje nadal rozwijać tę metodę pozyskiwania energii.

 

Redakcja reo.pl

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here