Fortum uruchomiło elektrociepłownię opalaną biomasą

Fortum w fińskiej miejscowości Järvenpää oddało do użytku elektrociepłownię opalaną biomasą pochodzącą z przemysłu leśnego. Firma liczy na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

Elektrociepłownia w Järvenpää, którą otwarto 14 czerwca, produkuje energię cieplną dla ok. 34 000 mieszkańców miejscowości Tuusula i Järvenpää oraz energię elektryczną na potrzeby krajowej sieci energetycznej. Roczna produkcja elektrociepłowni wynosi ok. 280 GWh energii cieplnej oraz ok. 130 GWh energii elektrycznej. Ilość wytwarzanego ciepła odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ok. 31 tys. średnich fińskich gospodarstw domowych.

– Jednym z filarów strategii Fortum jest produkcja energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu. Jest to wysoce wydajna energetycznie forma produkcji, wiążąca się z niskim poziomem emisji. Warto dodać, że Fortum wykorzystuje najwięcej biomasy do produkcji energii w regionie bałtyckim – mówi dyrektor finansowy Fortum, Markus Rauramo.

Zakład wykorzystuje wyłącznie biomasę – głównie resztki i odpady z przemysłu leśnego, takie jak trociny czy kora drzewna, pozyskiwane lokalnie w promieniu ok.100 km. W razie potrzeby może on jednak być zasilany torfem oraz gazem ziemnym. Wartość inwestycji Fortum w zakład Järvenpää to ok. 80 mln euro.

 

Redakcja reo.pl

źródło: Fortum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here