Fortum powróci do produkcji zielonej energii z biomasy w sezonie grzewczym 2013/14

Spółka energetyczna Fortum powróci do produkcji zielonej energii z biomasy w sezonie grzewczym 2013/14, po tym, jak zaprzestała takiej produkcji z końcem poprzedniego sezonu grzewczego – wynika z wypowiedzi Piotra Górnika, dyrektora ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska.

– Z początkiem sezonu grzewczego na pewno powrócimy do produkcji zielonej energii z biomasy – powiedział Górnik w rozmowie. Dodał, że z końcem sezonu grzewczego w kwietniu 2013 roku, firma zakończyła produkcję energii elektrycznej z uwagi na niską cenę certyfikatów.

Ze słów dyrektora z Fortum wynika, że obecnie – w odróżnieniu od lata 2012 roku – Fortum nie produkuje teraz w Polsce zielonej energii w oparciu o spalanie biomasy z powodu niższej opłacalności. – Od ubiegłego sezonu zwiększyliśmy co prawda udział zielonej energii w naszej produkcji do ok. 35 proc. z ok. 25 proc., natomiast zaprzestaliśmy produkcji w okresie tegorocznego lata, podczas gdy w ubiegłym roku produkowaliśmy zieloną energię [w tzw. pseudokondensacji] – podsumował.

Fortum produkuje zieloną energię głównie w elektrociepłowni w Częstochowie. Zwiększył tam udział wykorzystanej biomasy z zakładanych początkowo 25 proc. do ok. 35 proc.

W 2012 roku produkcja zielonej energii w EC w Częstochowa wyniosła ok. 158 GWh, czyli ok. 36 proc. produkowanej tam energii elektrycznej ogółem.

Fiński koncern energetyczny Fortum uruchomił nową elektrociepłownię w Częstochowie o mocy 120 MW cieplnych i 64 MW elektrycznych pod koniec 2010 roku. Wartość inwestycji wyniosła 530 mln zł.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here