Fortum ogłasza wezwanie do sprzedaży akcji spółki Duon

Fortum ogłosiło w Polsce publiczne wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Grupy Duon, prowadzącej sprzedaż energii elektrycznej i gazu, notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Fortum nabędzie akcje, jeśli na koniec okresu przyjmowania zapisów złożone zapisy będą obejmować co najmniej 51 proc. akcji. Jak informuje spółka, transakcja wpisuje się w strategię Fortum, która zakłada wzrost w obszarze sprzedaży energii elektrycznej i związanych z nią usług dla klientów.

Oferowana cena za akcję wynosi 3,85 zł, co oznacza 19,2 proc. premii w stosunku do trzymiesięcznej średniej ważonej kursu akcji Duonu. Okres zapisów rozpoczyna się 28 stycznia 2016 roku, a jego przewidywane zakończenie nastąpi 26 lutego 2016. Wezwanie ogłoszono zgodnie z polskim ustawodawstwem i regulaminem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a jego realizacja jest uzależniona od uzyskania zgody Prezesa UOKiK – informuje Fortum.

Udziałowcy reprezentujący około 44 proc. kapitału akcyjnego spółki Duon, w tym obecni członkowie zarządu, zobowiązali się do sprzedaży swoich akcji na rzecz Fortum pod pewnymi warunkami. Obecnie Fortum nie posiada akcji spółki Duon.

DUON prowadzi sprzedaż energii elektrycznej i gazu ziemnego w Polsce na zasadzie TPA (ang. Third Party Access), tj. poprzez sieci operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Jest jednym z największych podmiotów prywatnych prowadzących detaliczny obrót energią elektryczną i gazem. Ponadto Duon prowadzi hurtową sprzedaż energii elektrycznej i gazu. Spółka dostarcza także gaz sieciowy oraz skroplony (LNG) z wykorzystaniem swej własnej infrastruktury. Kapitalizacja rynkowa spółki w dniu 7 stycznia 2016 roku wynosiła ok. 393 mln zł (ok. 90 mln euro).

– Duon stanowiłby dla nas dobrą platformę wzrostu na polskim rynku detalicznym, a Fortum poszukuje sposobów szybszego rozwoju w obszarze nowych usług energetycznych dla klientów indywidualnych, społeczności lokalnych oraz firm – mówi Markus Rauramo, wiceprezes Fortum.

 

mat. pras.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here