Fortum nie wycofuje się z Polski, czeka na "trójpak"


Zamrożenie inwestycji budowy bloku w Zabrzu oraz elektrociepłowni we Wrocławiu nie oznacza rezygnacji z nich, a Fortum nie wycofuje się z Polski – poinformowała Izabela Van den Bossche, dyrektor z Fortum. Firma czeka po prostu na “trójpak”.

– Przed podjęciem ostatecznych decyzji o tych inwestycjach chcemy znać ostateczny kształt przepisów, które będą miały wpływ na ich wyniki ekonomiczne, tym bardziej że ich koszty sięgają 3 mld zł – powiedziała Van den Bossche.

Na początku tygodnia Kalle-Erkki Penttil, dyrektor ds. inwestycji i akwizycji w Fortum Power and Heat Polska poinformował w “Pulsie Biznesu”, że firma wstrzymuje inwestycje w EC Zabrze i EC Wrocław. Na rynku pojawiły się od razu spekulacje, że Fortum chce wycofać się w ogóle z Polski.

W ubiegłym tygodniu dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska zapowiadał w portalu reo.pl, że udział źródeł odnawialnych w produkcji energii będzie rósł także w Polsce, niezależnie od ostatecznego kształtu przepisów o OZE.

Zaznaczył wtedy, że jeżeli zostaną przyjęte regulacje ograniczające wsparcie dla współspalania biomasy również w wysokosprawnej kogeneracji, istnieje prawdopodobieństwo, że pewne jednostki produkcyjne Fortum zostaną oparte w 100 proc. na biomasie. Chodziło o planowany nowy blok Fortum w EC Zabrze.

Podkreślił, że będzie to jednak wymagało dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

 

Marcin Zaremba

fot. reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here