Fortum myśli o plantacji wierzby energetycznej


Spółka energetyczna Fortum chce założyć plantację wierzby energetycznej, która byłaby wykorzystywana jako paliwo w elektrociepłowni firmy w Częstochowie – wynika z wypowiedzi Piotra Górnika, dyrektora ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska.

– Polski rynek biomasy jest jeszcze niewystarczająco rozwinięty. Dlatego myślimy o własnej uprawie wierzby energetycznej na potrzeby elektrociepłowni w Częstochowie. Dzięki plantacji będziemy w mniejszym stopniu zależni od wahań cen i podaży biomasy na rynku – powiedział Górnik.

Dodał, że Fortum stawia na paliwa lokalne i kontraktuje biomasę najczęściej bezpośrednio u producentów. – Płacimy ceny rynkowe w zależności od jakości i rodzaju biomasy – podkreślił dyrektor.

Piotr Górnik powtórzył, że udział biomasy rolniczej w strukturze paliw odpowiada wymogom stawianym w tym zakresie przez polskie prawo i w ubiegłym roku przekraczał 50 proc.

– Wykorzystując biomasę, przyczyniamy się do budowy rynku tego paliwa, który w Polsce jest jeszcze słabo rozwinięty. Jednocześnie we współpracy z Politechniką Częstochowską oraz zagranicznymi spółkami grupy Fortum testujemy inne rodzaje biomasy, które będzie można spalać w przyszłości. Zaletą nowoczesnych elektrociepłowni, takich jak nasz zakład w Częstochowie, jest możliwość wykorzystania różnych paliw, w zależności od ich cen i dostępności na rynku – podsumował.

Obecnie Fortum produkuje zieloną energię głównie w elektrociepłowni w Częstochowie. Zwiększył tam udział wykorzystanej biomasy z zakładanych początkowo 25 do ok. 35 proc.

Fiński koncern energetyczny Fortum uruchomił nową elektrociepłownię w Częstochowie o mocy 120 MW cieplnych i 64 MW elektrycznych pod koniec 2010 roku. Wartość inwestycji wyniosła 530 mln zł.

 

Marcin Zaremba

Spółka energetyczna Fortum chce założyć plantację wierzby energetycznej, która byłaby wykorzystywana jako paliwo w elektrociepłowni firmy w Częstochowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here