Fortum będzie zwiększał produkcję energii z OZE bez względu na kształt przepisów prawnych

Spółka energetyczna Fortum będzie zwiększała udział OZE w swojej produkcji energii w Polsce, bez względu na kształt przepisów prawnych dotyczących odnawialnych źródeł – wynika z wypowiedzi Piotra Górnika, dyrektora ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska. Według niego udział biomasy w miksie paliw – w ciągu 5-7 lat – powinien wynieść co najmniej 50 proc.

– Udział źródeł odnawialnych w naszej produkcji energii będzie rósł, także w Polsce, niezależnie od ostatecznego kształtu przepisów o OZE – powiedział Górnik. Dodał, że zgodnie ze strategią grupy Fortum, firma dąży do tego, by stale zwiększać udział paliw odnawialnych w produkcji energii.

– Badamy też inne rozwiązania technologiczne, pozwalające na produkcję energii wolnej od CO2, np. panele solarne, energia z fal morskich – podkreślił.

Zdaniem Górnika, jeżeli zostaną przyjęte regulacje ograniczające wsparcie dla współspalania biomasy również w wysokosprawnej kogeneracji, proponowane ostatnio przez Ministerstwo Gospodarki, istnieje prawdopodobieństwo, że pewne jednostki produkcyjne Fortum zostaną oparte w 100 proc. na biomasie.

– Jeśli jednak będzie kontynuowane wsparcie dla współspalania biomasy z węglem w wysokosprawnej kogeneracji w wysokości zbliżonej do obecnego, to udział biomasy w miksie paliwowym będzie się kształtował na poziomie optymalnym z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, przy spełnieniu wszystkich wymogów środowiskowych. – Spodziewamy się udziału nie mniejszego niż 50 proc. – podsumował.

Obecnie mówi się o ograniczeniu wsparcia dla współspalania. Z tego powodu firma Fortum nie wyklucza, że docelowo będzie musiała całkowicie przejść na spalanie biomasy. Będzie to jednak wymagało dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

Fortum analizuje również możliwość inwestycji w inne źródła odnawialne w Polsce, w szczególności instalacje solarne. W ocenie firmy dalsze działania inwestycyjne będą w dużej mierze zależały od poziomu wsparcia dla OZE oraz stabilności otoczenia prawnego.

W Europie produkowana przez koncern energia elektryczna w 88 proc. pochodzi z atomu i wody. Z kolei energia cieplna w 78 proc. wytwarzana jest m.in. z paliw lokalnych takich jak: biomasa, oleje naturalne czy odpady komunalne.

 

Marcin Zaremba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here