Formuła E – McLaren zbuduje elektryczny bolid


Jeden z najbardziej utytułowanych konstruktorów w Formule 1 planuje stworzenie bolidu napędzanego energią elektryczną. Pojazd będzie gotowy przed rozpoczęciem pierwszego sezonu Formuły E w 2014 roku.

Przy projektowaniu i budowie bolidu EV zespół McLaren będzie współpracował z firmą park Racing Technology (SRT). Wspólnie, na zamówienie Formuła E Holdings (FEH), wyprodukują 42 pojazdy. Napędzane energią elektryczną bolidy osiągami będą deptały po piętach swoim spalinowym kuzynom. Ich prędkość maksymalna będzie wynosiła 200 km/h. Zdaniem Martina Whitmarsha, dyrektora wykonawczego McLaren Group współpraca z FEH „pozwoli obu firmom na utrzymanie się w czołówce technologicznych innowacji”.

Maszyny wystartują w pierwszych w historii wyścigach Formuły E. Ekologiczne i ciche zawody będą organizowane na ulicach największych miast. Pierwszy wyścig odbędzie się w Rio de Janeiro, choć wcześniej zorganizowanych zostanie kilka jazd pokazowych – ich termin nie jest jeszcze znany. W otwierającym sezonie Formuły E w 2014 roku w sumie udział weźmie 10 zespołów – informuje serwis Gizmag.com. Plany organizatorów zakładają, że do roku 2016 przybędą kolejne dwie drużyny.

 

Redakcja reo.pl

źródło: Gizmag.com
 

Maszyny wystartują w pierwszych w historii wyścigach Formuły E, fot. jeminke/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here