Firmy zarobią na dobrowolnym ograniczeniu poboru prądu


Duże i średnie firmy wezmą udział w bilansowaniu systemu elektroenergetycznego poprzez odpłatną rezygnację z części lub całości zamówionej energii – umożliwi to oferta PGE Energy Pool, spółki utworzonej przez polskie PGE i francuski Energy Pool.

PGE Energy Pool to spółka, która wejdzie na nowo powstały rynek usług Demand Side Response (DSR). Obie firmy złożyły już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnioski o wyrażenie bezwarunkowej zgody na koncentrację kapitału w ramach polskiej spółki PGE Energy Pool. Spółka joint venture zaoferuje przedsiębiorcom dodatkowe źródło dochodu w postaci usług DSR, czyli rozwiązania pozwalającego na zapewnienie wysokiego poziomu niezawodności krajowego systemu elektroenergetycznego oraz redukcję ryzyka przerw w dostawach energii dla wszystkich odbiorców energii.

Jak informuje PGE, stworzenie spółki PGE Energy Pool jest odpowiedzią na duże możliwości płynące z otwarcia rynku DSR w Polsce, między innymi dzięki przetargom organizowanym przez Polskie Sieci Energetyczne (PSE), zarządcy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz powstającego rynku mocy. Dzięki temu mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wynagrodzenie za gotowość do tymczasowego i dobrowolnego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w określonych godzinach.

Duży wpływ usług DSR na bezpieczeństwo energetyczne systemu energetycznego bierze się stąd, że zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną (określane jako moc rezerwowa lub „negawaty”) w skrajnych sytuacjach przynosi takie same korzyści jak zwiększanie dostaw energii elektrycznej, np. w godzinach szczytu, kiedy mamy do czynienia z największym zapotrzebowaniem lub najmniejszym marginesem bezpieczeństwa. Jest przy tym rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i ekologicznym.

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here