Firmy energetyczne UE nie będą budować nowych elektrowni węglowych od 2020 r.


Od 2020 roku w firmach energetycznych państw unijnych niezostanie wybudowana żadna nowa elektrownia węglowa – deklaracje te wiążą się zezobowiązaniami szczytu klimatycznego w Paryżu i koniecznością ograniczeniaskutków zmian klimatycznych. Zobowiązań takich nie złożyły jedynie Polska iGrecja.

Inicjatywę ogłoszono w środę, podczas konferencji prasowej wBrukseli. Firmy energetyczne z państw Unii Europejskiej – z wyjątkiem Polski iGrecji – przystąpiły do inicjatywy, która ma przekształcić przyszłośćenergetyczną regionu. Aż 26 z 28 państw członkowskich oświadczyło, że po 2020roku nie zainwestuje w nowe elektrownie węglowe

– To jasny komunikat, który mówi sam za siebie i powinienbyć postrzegany w ścisłej korelacji z porozumieniem paryskim i naszymzobowiązaniem do dostarczania bezemisyjnej energii do do roku 2050 – powiedziałKristian Ruby, sekretarz generalny Eurelectric, organizacji zrzeszającej3500 przedsiębiorstw z sektora energetycznego, o łącznym obrocie 200 mld euro.

– Sektorenergetyczny jest zdeterminowany, aby doprowadzić do transformacjienergetycznej i przywrócić zaangażowanie w gospodarkę niskoemisyjną konkretnymidziałaniami – powiedział António Mexia, szef EDP i przewodniczącyEurelectric. – Wraz z coraz czystszą energią elektryczną coraz bardziejoczywiste jest, że technologie elektryczne są zastąpią systemy oparte napaliwach kopalnych, na przykład w sektorze transportu, ograniczając emisjęgazów cieplarnianych – dodał.

Według Eurelectric transformacja energetyczna potrzebujespójnych ram regulacyjnych i wyraźnie ukierunkowanych instrumentów prawnychoraz zachowanie równowagi między zachętami a ochroną inwestorów.

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here