Firmy energetyczne nie chcą budować w Polsce nowych mocy


Firmy energetyczne nie chcą budować w Polsce nowych mocy, bo rachunek ekonomiczny wychodzi na minus, więc nie jest to opłacalne – informuje „Rzeczpospolita”.

Spółki energetyczne, prowadząc studia opłacalności kolejnych projektów, ogłaszają, że nie widzą sensu ekonomicznego w budowie nowych mocy do produkcji energii – czytamy w gazecie.

Według „Rzeczpospolitej” dzieje się tak, ponieważ energia elektryczna na rynku hurtowym jest za tania (jej ceny spadły o 20-30 proc. rdr. w 2012 r.), jest mniejszy popyt na energię, a ponadto firmy narzekają na niepewność regulacyjną, zarówno na poziomie krajowym i unijnym (problemy z uchwaleniem trójpaku energetycznego, a także unijną politykę klimatyczną i kwestią emisji CO2).

Wśród czynników hamujących inwestycje w energetyce gazeta wymienia również współspalanie węgla i biomasy i powołuje się na ostatni raport Instytutu Energetyki Odnawialnej, w którym podano, że utrzymanie wsparcia dla współspalania do 2017 r. przy koniecznym wyłączeniu w latach 2015-2019 starych bloków energetycznych spowoduje niedobór 1-2 GW mocy w OZE i poskutkuje koniecznością kupowania zielonej energii z Niemiec.

 

MZ
 

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here