Firma kk-electronic będzie produkować systemy sterowania do elektrowni wiatrowych

Firma kk-electronic rozszerza działalność i otwiera w Szczecinie nową inwestycję – stację produkcyjno-testową, w której tworzone będą nowoczesne systemy sterowania do elektrowni wiatrowych. Dzięki temu przedsiębiorstwo przejdzie od produkcji pojedynczych komponentów do tworzenia zintegrowanych systemów. Rozszerzenie produkcji będzie wymagało zatrudnienia większej ilości inżynierów.

Otwarcie nowej stacji produkcyjno-testowej wiąże się z rozszerzaniem działalności firmy kk-electronic. Tradycyjne produkty z zakładu w Szczecinie obejmują elektryczne panele sterowania, skrzynki sterujące i rozdzielnice. Nowa inwestycja umożliwi tworzenie i testowanie kompletnych systemów sterowania do elektrowni wiatrowych – tzw. power unit. Taki zintegrowany system składa się z ok. 1000 elementów i jest kombinacją sterowników, rozdzielnic, konwerterów i transformatorów. Jego działanie umożliwia zbieranie energii wyprodukowanej przez turbinę wiatrową i przekazywanie jej do sieci energetycznej. Pierwszym odbiorcą gotowego rozwiązania jest koncern Siemens Wind Power.

Ze względu na rozszerzanie działalności firma planuje również zwiększanie zatrudnienia. W chwili obecnej w kk-electronic Polska pracuje ok. 350 pracowników, którzy zajmują się głównie montażem elektrycznych paneli kontrolnych do turbin wiatrowych. – Rozszerzenie produkcji będzie wymagało większych umiejętności, dlatego zwiększymy zatrudnienie inżynierów, którzy będą projektowali i testowali instalacje elektryczne – dodaje Przemysław Szczepaniak.

Polski oddział duńskiego koncernu kk-electronic znajduje się w Szczecinie od 2003 roku. Głównym obszarem działalności firmy jest rynek energii odnawialnej w zakresie produkcji rozdzielnic i paneli kontrolnych, systemów kontroli i sterowania oraz akcesoriów do turbin wiatrowych. Przedsiębiorstwo jest jednym z wiodących producentów takiego sprzętu – ponad 18000 turbin wiatrowych działających na całym świecie wykorzystuje fachową wiedzę kk-electronic w dziedzinie sterowania, a ponad 50 proc. wszystkich istniejących morskich turbin wiatrowych polega na wydajności i niezawodności systemu sterowania kk-electronic.

Głównym odbiorcą produkowanych przez przedsiębiorstwo rozdzielnic i systemów sterujących jest jeden z liderów na rynku elektrowni wiatrowych – koncern Siemens Wind Power. Produkowane w Szczecinie komponenty trafiają do fabryk Siemensa w Danii, USA i w Chinach. Stamtąd eksportowane są wraz z turbinami do kolejnych krajów, m. in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, i Korei Południowej, a ostatnio także do Nowej Zelandii i Maroko. Wyroby te wykorzystywane są również w Polsce, ale systemy montowane są w turbinach poza granicami kraju.

 

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here