"Farba słoneczna" – rewolucja w energetyce odnawialnej?


O próbach stworzenia farby, która umożliwiłaby pozyskiwanie energii ze światła słonecznego, mówi się od dawna. Pomysł opiera się na zastosowaniu mikrosensorów, których wielkość pozwoliłaby na nadanie im postaci farby. Naukowcy z Indiany twierdzą, że właśnie poczynili milowy krok ku masowej produkcji takiego wynalazku.

“Farba słoneczna” (solar paint) miałaby umożliwić nadanie dowolnej płaskiej powierzchni właściwości panelu fotowoltaicznego. Wśród składników substancji znalazłyby się mikrosensory, które przekształcałyby światło słoneczne w energię elektryczną. W ten sposób jako panele słoneczne możnaby wykorzystać nawet dachy samochodów.

Brzmi to jak czyste science-fiction, jednak naukowcy z uniwersytetu Notre Dame w Indianie twierdzą, że ich najnowsze odkrycia badawcze mogą stanowić milowy krok w kierunku stworzenia takiego wynalazku. Opracowana przez nich technologia pozwala na stworzenie materiału, który faktycznie wykazuje opisane powyżej właściwości.

Niestety na razie duży problem stanowi efektywność “farby słonecznej”, która w porównaniu do tej, którą oferują powszechnie stosowane ogniwa fotowoltaiczne, jest bardzo mała. Natomiast zaletą wynalazku – jak twierdzą jego twórcy – jest wyjątkowo niski koszt produkcji.

Obecnie zespół naukowców planuje rozpoczęcie badań nad zwiększenie efektywności energetycznej farby oraz poprawieniem jej stabilności. Ich celem jest stworzenie rozwiązania, które mocno przyczyni się do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Redakcja reo.pl

źródlo: gizmag.com

fot. Farba, fot.: DBduo Photography/ CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here