F. Wouters: Polska powinna zwrócić większą uwagę na możliwości, jakie dają OZE


Rozmowa z Frankiem Woutersem, ekspertem sektora OZE i zastępcą Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w latach 201-2014, prelegentem 5 Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej greenPOWER 2014.

Jakie są Pana wrażenia z Kongresu greenPOWER i pobytu w Polsce?

Frank Wouters: Jest bardzo ciekawie. Myślę, że Polska powinna zwrócić trochę większą uwagę na możliwości, jakie daje energetyka odnawialna, możliwości rozwoju dla miejsc pracy, dla polskich firm, ale również dla polskiego potencjału inwestycyjnego wśród odbiorców końcowych. Jest wiele rzeczy, które można zrobić i konferencja pełni tu ważną rolę informacyjną i łączącą osoby zainteresowane tą tematyką.

Na początku miesiąca Rosja została członkiem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej.Jak Pan ocenia przystąpienie Rosji do IRENA?

F.W.: Myślę, że dobrze się stało. IRENA to rodzaj platformy. Osobiście udałem się do Rosji w zeszłym roku i rozmawiałem z ministrem energetyki. Mam poczucie, że im więcej osób na pokładzie IRENA, tym lepiej. Rosja ma wielki potencjał rozwoju energetyki słonecznej na południu, energetyki wiatrowej, wodnej, energii z biomasy… ma o wiele większe możliwości niż w tej chwili wykorzystuje. Tak więc, niezależnie od obecnego środowiska politycznego i być może nie najlepszego czasu, jest to mimo wszystko dobra decyzja, ponieważ Rosja ma doświadczenie i idzie do przodu w zakresie większego wykorzystania zielonej energii.

Miał Pan szansę na rozmowę ministrem energetyki Rosji. Czy Rosja widzi przyszłość w OZE? Czy mają jakieś plany związane z rozwojem ekologicznych źródeł energii?

F.W.: Oczywiście nie jest w tej chwili dla nich priorytetem. W Rosji z oczywistych powodów nadal dominują paliwa kopalne. W podobnej sytuacji jesteśmy na Bliskim Wschodzie, gdzie kraje takie jak Arabia Saudyjska przechodzą na energię odnawialną. W moim mieście, Abu Dhabi, mimo że wciąż wykorzystuje ono dużo ropy naftowej, coraz częściej patrzy się w kierunku energii ze źródeł odnawialnych. Istnieje bowiem świadomość, że rola źródeł energii się zmienia, a kraje Bliskiego Wschodu chcą pozostać nadal ważnym zawodnikiem w tej stawce, chcą być częścią energetyki przyszłości. Dlatego interesują się nowymi możliwościami już teraz i to samo może dotyczyć też Rosji.

Redakcja reo.pl

fot. Frank Wouters, (fot. greenPOWER)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here