Europejskie miasta prowadzą w rankingu miejsc o zrównoważonym rozwoju


W rankingu najbardziej zrównoważonych miast prowadzą miastaeuropejskie – w najlepszej dwudziestce jest ich aż 16.Warszawa po razpierwszy znalazła się w zestawieniu i w rankingu ogólnym zajmuje 37. pozycję.Stolica Polski najwyższąocenę uzyskała w kategorii jakości życia, zajmując 15. miejsce.

 

Według najnowszego raportu „Sustainable Cities Index“ opracowanegoprzez firmę projektowo-doradczą Arcadis, Warszawa zalicza się do 20 miast onajwyższej jakości życia na świecie. W rankingu ogólnym, który oprócz jakościżycia uwzględniał także czynniki gospodarcze i środowiskowe, stolica Polski zajmuje37. pozycję. Pierwszych pięć miejsc w klasyfikacji ogólnej 100 metropoliizajmują Zurych, Singapur, Sztokholm, Wiedeń i Londyn.

 

Raport o zrównoważonym rozwoju miast „Sustainable CitiesIndex 2016“ bada trzy fundamenty zrównoważonego rozwoju – społeczny,środowiskowy i gospodarczy. Celem raportu jest przekazanie ogólnego obrazu ostabilności gospodarczej, standardach środowiskowych i jakości życia wmiastach. Pełny ranking został opracowany na podstawie 32 wskaźników i jestpodzielony na klasyfikację ogólną, oraz na klasyfikacje w każdej z trzech kategorii.

 

W tegorocznym raporcie o zrównoważonym rozwoju porównano dwarazy więcej miast niż w ubiegłym roku oraz rozszerzono liczbę kryteriówoceny. W związku z tym zmieniła się też kolejność miast w rankingu. Warszawaujęta została w porównaniu miast po raz pierwszy i zajmuje 37. miejsce.

 

Na pierwszych miejscach rankingu znalazły się miastaeuropejskie: do pierwszej dziesiątki weszły oprócz zajmującego pierwsze miejsceZurychu również Sztokholm, Wiedeń, Londyn, Frankfurt, Hamburg, Praga iMonachium. Miasta amerykańskieuplasowały się głównie w środku stawki. Sytuacja w Azji jest zróżnicowana.Niektóre metropolie, takie jak Singapur (2. miejsce), Seul (7. miejsce) i HongKong (16. miejsce) zajmują w rankingu czołowe miejsca, natomiast inne wypadająznacznie słabiej. Ostatnie miejsca zajmują głównie miasta w Indiach, Chinachoraz w państwach afrykańskich.

 

Standard życia w Warszawie stale rośnie

Wkategorii zrównoważonego rozwoju społecznego Warszawa zajmuje bardzo dobre15. miejsce, i tym samym wyprzedza między innymi Paryż, Madryt i Kopenhagę.Stolica Polski wysokie noty dostała zwłaszcza za stosunkowo niskie koszty życiaoraz korzystną strukturę demograficzną. W kategorii zrównoważonego rozwojuekonomicznego Warszawa znalazła się na 36. pozycji, sąsiadując z takimimiastami jak Sydney, Madryt czy Toronto.

 

Jedyniew kategorii warunków środowiskowych Warszawa zajmuje dalsze, 54. miejsce, którewynika przede wszystkim z niewystarczającej powierzchni terenów zielonych orazz zanieczyszczenia powietrza.

 

-Raport pokazuje, że wszystkie miasta mają swoje wyzwania – podkreśla MarcinKlammer, CEO w Arcadis Polska. – Żadne z nich nie jest w pełni zrównoważone,każde ma własne słabości. Warszawa ma duży potencjał na poprawienie swojejpozycji w kolejnych latach, zwłaszcza w obszarze ochrony środowiska. Dla prezydentówmiast i burmistrzów raport jest również doskonałąokazją do porównania z miastami na podobnym etapie rozwoju, które znajdują sięw innych krajach.

 

Zrównoważony rozwój wymaga więcejinnowacji

Wrankingu ogólnym miasta kanadyjskie, europejskie i australijskie zajmują lepszemiejsca niż miasta w USA.

 

-Mniej szans na zajęcie dobrego miejsca miały miasta na kontynencie afrykańskimi azjatyckim, ponieważ są o wiele bardziej dotknięte skutkami zmianklimatycznych, dynamicznej urbanizacji i braku kapitału niż Europa, Australiaczy Ameryka Północna – przyznaje John Batten, Global Cities Director w Arcadis.- Dlatego osiągnięcie wyśrubowanych celów zrównoważonego rozwoju jest dla tychmiast znacznie trudniejsze.

 

RAPORT

REO.pl
źródło: Arcadis
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here