Esperotia rozważa przejęcie projektu biogazowni

Działająca w sektorze OZE spółka Esperotia Energy Investments rozważa przejęcie projektu biogazowni pod warunkiem zamknięcia jego finansowania – wynika z informacji przekazanej przez firmę.

– Esperotia Energy Investments przeprowadziła due diligence projektu biogazowego z pozwoleniem na budowę oraz z pozyskaną dotacją i wstępnie jest zainteresowana przejęciem tego projektu, pod warunkiem uzyskania finansowania dłużnego – podała spółka.

Firma zaznaczyła, że przeprowadzono już dodatkowo due diligence techniczno-technologiczne oraz na zlecenie jednostki potencjalnie finansującej projekt – dokonano wyceny nieruchomości po wybudowaniu biogazowni.

– Trwają nadal prace nad zamknięciem finansowania dłużnego dla tego projektu – podsumowała Esperotia.

Na razie spółka koncentruje się jednak na rynku bułgarskim, gdzie są atrakcyjne warunki inwestowania w odnawialne źródła energii, w tym w biogazownie rolnicze.

Esperotia realizuje tam pięć projektów biogazowych o mocy 1 MW każdy. Jednym z nich jest projekt budowy biogazowni rolniczej w miejscowości Stamboliyski, który w listopadzie 2013 roku otrzymał pozwolenie na budowę.

Od lipca 2013 r. wprowadzono nowe ceny energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w Bułgarii, a obecna stawka energii elektrycznej pochodzącej z biogazowni rolniczej wynosi 222 EUR za 1 MWh – przypomina firma.

Według obecnego kursu EUR/PLN jest to równowartość ok. 925 zł za 1 MWh energii.

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here