Esperotia Energy Investments zmniejsza stratę w 1 kw. 2014 r.

Esperotia Energy Investments, spółka notowana na rynku NewConnect od lipca 2012 r., działająca w branży odnawialnych źródeł energii, w I kw. 2014 r. obniżyła stratę netto i nabyła biogazownię rolniczą w Świdwinie.

Strata netto na poziomie jednostkowym wyniosła 131 tys. zł wobec 266 tys. zł straty w 1 kw. 2013 r. Natomiast na poziomie skonsolidowanym Esperotia zakończyła miniony kwartał ujemnym wynikiem sięgającym 131 tys. zł. Analogiczny okres ub. roku przyniósł Grupie Kapitałowej stratę netto w wysokości 379 tys. zł.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego kwartału roku było dla Spółki zakończenie procesu due diligence projektu budowy biogazowni rolniczej w Świdwinie oraz dokonanie jego nabycia. Budowa zaprojektowanej biogazowni o mocy elektrycznej wynoszącej 1,2 MW rozpocznie się jeszcze w tym kwartale. Zakupiony projekt posiada umowę na dotację w wysokości 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego udzieloną przez Urząd Marszałkowski tego województwa. Spółka przewiduje zakończenie prac budowlanych do końca tego roku.

– Większa jasność co do ustawy o OZE w Polsce powoduje, że inwestorzy zaczynają znowu patrzeć na ten rynek. W międzyczasie skupiamy się nad minimalizacją kosztów i poprawianiem naszych wyników finansowych. Jesteśmy optymistycznie nastawieni na przyszłość – mówi Agnieszka Król, prezes Zarządu spółki.

Esperotia pracuje również nad kolejnym przejęciem projektu biogazowego, który wpisuje się w strategię rozwoju spółki, a więc posiada pozwolenie na budowę oraz pozyskaną dotacją. Prowadzone są także działania mające na celu pozyskanie finansowania na projekt Stamboliyski w Bułgarii, który jest z jednym z pięciu projektów realizowanych w Bułgarii przez spółkę zależną Esperotia Management Bulgaria Ltd. Obecna stawka energii elektrycznej pochodzącej z biogazowni rolniczej wynosi w tym kraju 222 euro za 1 MW.

– Bułgaria to specyficzny rynek. Uważamy, że potencjalny zysk w porównaniu do ryzyka wychodzi na korzyść projektów bułgarskich – dodaje Król.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here