Esperotia Energy Investments planuje zakup zakładu produkcji pelletu

Esperotia Energy Investments, spółka notowana na rynku NewConnect od lipca 2012 r., działająca w branży odnawialnych źródeł energii, podpisała przedwstępną warunkową umowę nabycia 100 proc. udziałów w spółce Carbo Eco Sp. Spółka ta prowadzi w Świdwinie zakład produkcji pelletu ze słomy.

Zakład produkcyjny należący do Carbo Eco znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanej przez Esperotię budowy biogazowni rolniczej w Świdwinie. Spółka planuje przeprowadzić jego modernizację oraz przystosować go do używania ciepła z budowanej biogazowni i zainstalować nowocześniejszą linię do peletowania. Emitent liczy również na skuteczne wykorzystanie efektów synergii występujących pomiędzy tymi dwoma inwestycjami, m.in. poprzez ograniczenie kosztów suszenia słomy oraz eksploatowanie pofermentu jako dodatku do pelletu.

-Istnieje duży efekt synergii pomiędzy biogazownią i pelleciarnią. Umowy na sprzedaż pelletu są, trzeba tylko usprawnić produkcję i zmniejszyć koszty działalności, co umożliwi bliska współpraca z biogazownią – komentuje Agnieszka Król, prezes Zarządu Spółki Esperotia Energy Investments.

Esperotia zakończyła 2014 r. skonsolidowaną stratą netto na poziomie 531 tys. zł wobec 1.430 tys. zł straty netto rok wcześniej. Obniżenie straty było efektem znacznej redukcji kosztów działalności. Na poziomie EBITDA Emitent zanotował w 2014 r. w ujęciu skonsolidowanym ujemny wynik finansowy wynoszący 123 tys. zł. Ten rok powinien być dla Spółki przełomowy, ponieważ zamierza ona zakończyć budowę dwóch biogazowni rolniczych w Świdwinie oraz w Legnicy. Realizacja tych projektów będzie miała pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej w najbliższych latach.

– Projekty w Świdwinie i Legnicy będą miały pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy dopiero w 2016 r. Przewidujemy, że ich uruchomienie nastąpi w 4 kw. tego roku, co oznacza, że biogazownie te będą już miały wpływ na wynik za cały 2016 r. – dodaje Król.

Esperotia Energy Investments S.A. tworzy Grupę Kapitałową, w skład której wchodzą spółki celowe przeznaczone do realizacji projektów biogazowni rolniczych zarówno w Polsce, jak i w Bułgarii.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here