EO ClimLab pomoże przygotować do zachodzących zmian klimatu


Ilośćdeszczu spadająca w danym miesiącu, przeciętna siła wiatru, nasłonecznienie,wilgotność powietrza – tego typu dane o klimacie w Europie będzie zbierałaplatforma EO ClimLab, przygotowywana na zlecenie Europejskiej AgencjiKosmicznej. Informacje z platformy będą dostępne na całym świecie.

 

Earth ObservationClimLab jest międzynarodowym projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).Partnerami projektu są firmy z Polski, Rumunii i Czech. Ma on przygotowaćgospodarki różnych państw do zachodzących zmian klimatu.

 

– Pierwsza inajważniejsza część projektu to platforma IT, na której będą zebrane daneklimatyczne z różnych źródeł np. dane z satelitów np. Sentinel, poszczególnycheuropejskich miast: lokalnych stacji pogodowych, IoT, urzędów miast etc.Platforma nie tylko będzie gromadziła dane, ale także umożliwiała ściąganie ichprzez użytkowników. Na razie z danych będzie mógł korzystać każdy. Zarównofirmy, jednostki naukowe, jak i studenci, którzy potrzebują ich do swoich badań- mówi PAP Iuliia Strotska reprezentująca firmę Kapitech – jedną z firm realizującychprojekt.

 

Założenia sątakie, że z platformy będzie można korzystać na całym świecie. W jejpodstawowej wersji udostępniane dane będą dotyczyły Europy, ale planowane sąteż lokalne wersje dla Czech, Rumunii i Polski. Z danych będą mogły skorzystaćnp. firmy, które tworzą aplikacje np. dla rolnictwa czy energetyki. Danedostępne na platformie mają ułatwić tym sektorom przystosowanie się do zmianzachodzących w klimacie. Podstawowa wersja platformy ma powstać w pierwszymkwartale 2017 roku.

 

Platforma mabyć “elastyczna”, aby programiści mogli dodawać do niej nowe moduły.W ten sposób będzie “rosła” nawet wtedy, gdy projekt się skończy.

 

Jednak EOClimLab to nie tylko internetowa platforma, ale też portal Lab Academy, którypowstanie, aby uczyć korzystania z platformy. Elementem projektu będą teższkolenia dla dzieci i studentów na temat zmian klimatu czy możliwościwykorzystania danych satelitarnych.

 

Trzeciaczęść projektu to tzw. hackatony, szkolenia i konferencje. “W Warszawieprzez 18 miesięcy planujemy przeprowadzić osiem hackatonów związanych ztworzeniem serwisów, wykorzystujących dane klimatyczne, skierowanych do różnychbranż. Planujemy, aby pierwszy hackaton związany właśnie z rolnictwem, odbyłsię w marcu 2017 roku w Warszawie” – zapowiada Strotska.

 

Lideremprojektu EO ClimLab jest polska firma Omnilogy, a liderem animacjimiędzynarodowej Kapitech. W Polsce za część technologiczną i integracyjnąplatformy odpowiadają Integrated Solutions i Orange Polska ze wsparciemtechnicznym Blue Dot Solutions, która również będzie prowadzić lokalnedziałania animacyjne w Gdańsku. Kapitech będzie również odpowiedzialny zalokalne działania na terenie Warszawy.

 

źródło: EwelinaKrajczyńska / naukawpolsce.pap.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here