Energia z fal trafiła do australijskiej sieci


Po raz pierwszy energia wygenerowana przez fale morskie trafiła do sieci elektroenergetycznej w Australii.

Stało się to za sprawą firmy Australia’s Carnegie Wave Energy, która oficjalnie uruchomiła swoją elektrownię wodną na Garden Island. System nazywany CETO wykorzystuje fale oceaniczne do poruszania bojami, które napędzają umieszczone głęboko pod wodą pompy. Pompy nadają wodzie duże ciśnienie i tak trafia ona do znajdującej się na lądzie elektrowni wodnej.

Energia wytwarzana przez Carnegie Wave będzie na razie sprzedawana Australijskiemu Departamentowi Obrony i trafi do największej bazy marynarki wojennej HMAS Stirling, która także znajduje się na Green Island, w pobliżu Perth.

Budowa elektrowni zajęła prawie 10 lat i wymagała przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań nad wykorzystaniem energii fal morskich. Koszt jej budowy szacuje się na 100 milionów dolarów. Firma Carnegie Wave już planuje dalszy rozwój tej technologii z nadzieją, że kiedyś stanie się ona konkurencyjna dla innych źródeł wytwarzania energii. Szef projektu Michael Ottaviano zapewnił, że instalacja działa bardzo sprawnie i jej dalszy rozwój to tylko kwestia “skali i kosztów”.

Redakcja reo.pl

źródło: ecowatch.com

fot. anitab0000/freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here