Energia z fal możliwa nawet na spokojnym morzu


Energię elektryczną na Bałtyku będziemymogli produkować nie tylko z wiatru. Wykorzystanie nawet spokojnego morza dogeneracji prądu ma umożliwić wynalazek hiszpańskiego startupu. Równowartośćmiliona złotych na rozwój projektu Hiszpanie pozyskali ze… zbiórkiinternetowej.

Technologia„eForcis” opracowana przez hiszpański startup Smalle Technologies wykorzystujeenergię fal morskich do produkcji energii elektrycznej. Nie byłoby w tym nicodkrywczego gdyby nie fakt, że dzięki wykorzystaniu indukcjielektromagnetycznej boje są w stanie produkować energię w każdych warunkachatmosferycznych, bez względu na wysokość fal.

Generatoryw mierzących kilka metrów wysokości instalacjach są na tyle delikatne, że mogąprodukować energię elektryczną nawet przy najmniejszych ruchach w polumagnetycznym. Dzięki temu urządzenia nadają się nawet na spokojne morza,pozbawione dużych pływów ─ jak choćby Bałtyk.

Energiaprodukowana przez boje magazynowana jest w akumulatorach, które po naładowaniusprowadza się na ląd. Dzięki temu znika problem budowy podmorskich kabli.Urządzenia mogą też zasilać obiekty na morzu ─ na przykład boje znakowe, meteorologiczne,urządzenia służące do hodowli ryb, a w większej skali nawet platformywiertnicze.

Wstyczniu Smalle Technologies poinformowała, że dzięki zbiórce zorganizowanej nastronie crowdfundingowej Crowdcube Spain udało jej się zgromadzić ponad 240 tys.euro (120% zakładanej kwoty) na współfinansowanie kampanii marketingowejproduktu na świecie.

Hiszpańskistatrup ma ambitny plan ─ instalację aż 4 tys. takich boi w ciągu najbliższychpięciu lat.

Firmazapewnia, że technologia jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu.Elementy składowe konstruuje się z trwałych materiałów, które nawet po zużyciumogą w większości zostać ponownie wykorzystane.

Elektrowniewykorzystujące energię kinetyczną wód na morzu zdobywają coraz większy kawałekenergetycznego tortu. Jak wyglądało to do tej pory? O tym piszemy w dalszejczęści artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl


fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here